Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6107 miejsce

Kosmiczny Teleskop Hubble'a podgląda pokręconą galaktykę

Jedna z tych osobliwości zwierzyńca niebieskiego, jakie wyróżniają się pośród niezliczonych milionów innych obiektów, będących w podobnym stadium interakcji. NGC 7714 jest galaktyką w kolizji, o rzadko spotykanej morfologii.

NGC 7714 w konstelacji Ryb, galaktyka gwiazdotwórcza w interakcji z sąsiednią NGC 7715 (nie widać na zdjeciu); para obiektów skatalogowana w Atlasie Osobliwych Galaktyk (ang. Atlas of Peculiar Galaxies) jako Arp 284. hubblesite.org / Fot. Credit: NASA, ESA, and Z. Levay (STScI/AURA)Na pierwszy rzut oka, NGC 7714 może przywołać skojarzenie z diabelskim młynem, jakie widuje się w parkach rozrywki. Ta niezwykła struktura jest rzeką gwiazd podobnych do naszego Słońca, które zostały porwane w głąb przestrzeni za sprawą oddziaływania grawitacyjnego z inną galaktyką, której nie widać na tym zdjęciu z HST. Choć wszechświat jest pełen takich zniekształconych galaktyk, to NGC 7714 zwraca na siebie szczególną uwagę obrazem dynamicznej płynności gwiazd na szerokim pasie łuku. Zakłócenie jakie zapoczątkowało kolizję rozpoczęło się między 100 mln lat, a 200 milionów lat temu, w czasach królowania dinozaurów.

Astronomowie charakteryzują NGC 7714 jako typową galaktykę gwiazdotwórczą. Duża liczba nowych gwiazd jakie zawierają się w tej złotej pętli to obiekty typu Wolfa-Rayeta. Są ekstremalnie gorące, o największej jasności, zaczynają swoje życie z masą dziesiątek razy większą od Słońca, którą jednak szybko tracą wraz z silnymi wichrami.

NGC 7714 znana jest również pod wspólnym mianem z będącą na jej kosmicznym kursie NGC 7715 - para wyszczególniona w Atlasie Osobliwych Galaktyk (ang. Atlas of Peculiar Galaxies) jako Arp 284. Obiekt lokalizowany w konstelacji Ryb, odległy o 100 milionów lat świetlnych, czyli względnie blisko jak na kosmiczne warunki.


materiał i zdjęcia za zgodą Hubblesite.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.