Facebook Google+ Twitter

Kosmiczny turysta uniewinniony przez NASA. Problemem był 8-minutowy film

W roku 2008 amerykański milioner, Richard Garriott, odbył jako tzw. kosmiczny turysta lot na międzynarodowej stacji kosmicznej ISS. Podczas podróży nakręcił film, który został później ocenzurowany przez NASA.

Richard Garriott / Fot. NASA, domena publicznaNa pokładzie stacji nakręcił wówczas wedle własnego scenariusza 8-minutowy film SF, w czym pomagali mu rosyjscy i amerykańscy członkowie załogi ISS. Poczucie humoru Garriotta nie spodobało się jednak władzom NASA.

Film, nazwany przez milionera "Apogee of Fear", czyli "Apogeum strachu", dotychczas nigdzie nie został opublikowany. Oficjalnie NASA nałożyła nań cenzurę, ponieważ Garriott nie uzgodnił z agencją swojego pomysłu i zrealizował go absolutnie na własną rękę. Pretekst jest jednak zbyt banalny, by mógł być prawdziwy.

Amerykanie lubią być "pierwszymi" i gdyby wszystko było po ich myśli, szczycić się powinni owym "pierwszym filmem SF, powstałym w przestrzeni kosmicznej", zgłaszając go też do księgi Guinnessa.

Prawdopodobnie całkowicie przypadkowo Garriott sfilmował coś, co jest tajemnicą technologiczną stacji ISS lub sytuację, stawiającą NASA w kłopotliwej sytuacji. Tym bardziej dziwi decyzja odtajnienia po 3 latach 8-minutowego obrazu.

Niewątpliwie Richard Garriott się uparł i stać go było na ten upór, ale z dużym prawdopodobieństwem można postawić tezę, iż sporny moment w filmie po prostu wycięto, zastępując go fragmentem standardowego filmu, wykonanego na pokładzie stacji z kamery NASA.

Zobacz film


Przy obecnych technologiach żaden widz nie będzie w stanie zorientować się, gdzie dokonano wymiany kadrów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 02.02.2012 16:25

oczywiscie pan wink o tej wolności pisze zartobliwie!! bo tym cenzorem ponad wszystko jest w ameryce KASA !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak w ogóle można pisać takie rzeczy? Przecież wiadomo, że w tak wolnym kraju jak USA nie ma mowy o cenzurze... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.