Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

746 miejsce

Kosmiczny żaglowiec

Japońska Agencja Aerokosmiczna (JAXA) skonstruowała pierwszy na świecie statek kosmiczny napędzany siłą ciśnienia światła słonecznego. Budowa statku kosztowała ok. 22 mln dolarów!

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eclipse20070304-2.JPGStatek nosi jakże dumną nazwę "Ikar". Już 18 maja br. poszybuje w przestrzeń kosmiczną do planety Wenus. Wystartuje przy pomocy japońskiej rakiety nośnej. W planach jest umieszczenie na "żaglowcu" automatycznej sondy międzyplanetarnej Akatsuki czyli Świt. JAXA chce przetestować nowy wynalazek, aby w przyszłości umieścić go na bezzałogowym aparacie latającym, który poleci do planety Jowisz.

Statek ma kształt kwadratu o 14-metrowych bokach. Wykonano go z cienkiej błony, której grubość jest 10 razy mniejsza od grubości ludzkiego włosa. Urządzenie będzie wykorzystywać ciśnienie światła słonecznego, które ma za zadanie pchać go w głąb przestrzeni kosmicznej.

Miejmy nadzieję, że najnowszy japoński wynalazek nie skończy tak jak mityczny Ikar.

Źródło:
http:wiadomosci.gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ciekawe , tym bardziej że Wnus jest bliżej Słońca niż Ziemia czyli według logiki dzięki takiemu żaglowi można byłoby lecieć na planety bardziej oddalone od Słońca niż Ziemia .
W przypadku płynięcia pod wiatr zwykłą żaglówką na wodzie mamy boczny opór wody i zygzakami można to zrealizować manewrując żaglem a w przestrzeni kosmicznej jest prawie próżnia i dlatego to mnie tak zastanawia .
Chyba się starzeje .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniale. Czy jednak wątłość konstrukcji pozwoli kiedykolwiek na transport ludzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma Adamie. 1 start na Wenus 2 na Jowisz . Niech próbują i wykorzystują siłę ciśnienia światła słonecznego .Czas pokaże .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzymam kciuki za tego Ikara! :)

PS Myślicie, że na Jowiszu są jacyś Polacy? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.