Facebook Google+ Twitter

Kosowo: 25 zniszczonych samochodów misji Unii Europejskiej

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-26 13:41

Około 21 manifestujących zostało zatrzymanych przez kosowską policję po incydencie, do którego doszło we wtorek (25.08) przed południem niedaleko „Pałacu Młodzieży” w Prištinie.

Jedna z manifestacji ruchu Vetevendosje / Fot. Wikimedia CommonsManifestanci z ruchu Vetevendosje zostali aresztowani we wtorek (25.08) przez kosowską policję po tym, jak zniszczyli 25 samochodów należących do misji stabilizacyjnej Unii EuropejskiejEULEX w Prištinie. Działania te zdecydowanie potępił rzecznik prasowy misji EULEX Karin Limdal

- Kilkanaście osób zostało zatrzymanych przez policję. EULEX jest bardzo zadowolony z szybkości i skuteczności działania kosowskiej policji - powiedziała Limdal. Rzeczniczka dodała również: -
EULEX popiera ideę pokojowych protestów, które są nieodłącznym elementem demokratycznego społeczeństwa, jednak niszczenie czyjegoś mienia nie jest dobrym argumentem w walce o interesy protestujących.

Ruch Vetevendosje to organizacja bliżej do tej pory nie znana. Protestuje ona przeciwko „wtrącaniu” się misji UNMIK i EULEX w wewnętrzne sprawy Kosowa wzywając je do opuszczenia kraju. Główną jej postacią jest Albin Kurti, organizujący liczne demonstracje w Kosowie, jak również przed kwaterą ONZ w Nowym Jorku.

Sytuacja w Kosowie zaogniła się po tym, jak niedawno EULEX podpisała specjalną umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Serbii, koordynującą współpracę w zakresie przestępczości zorganizowanej i terroryzmu w rejonie przygranicznym. Działanie to zostało ostro skrytykowane przez rząd Kosowa, który stwierdził, że to władze w Prištinie są uprawnione do podpisywania umów międzynarodowych.

Vetevendosje w komunikacie skierowanym do kosowskich mediów, stwierdziło, że wtorkowe protesty to: "działanie przeciwko obecności EULEX w Kosowie, a także wszelkim jej działaniom w naszym kraju, w tym podpisaniu protokołu z Serbią o współpracy z tym zbrodniczym krajem i jego policją". Komunikat mówi również, że "nasz protest nie dotyczy tylko protokołu, ponieważ jest on tylko najnowszym przejawem choroby o nazwie EULEX. Misja ta wzywa do poszanowania i przestrzegania prawa, podczas gdy jej członkowie i ich rodziny działają poza nim".

Unijna misja EULEX rozpoczęła swoją działalność w Kosowie w lutym ubiegłego roku. Ma ona wspierać obecną tam dotychczas misję ONZ UNMIK, która rozpoczęła swoje działania po serbsko-albańskiej wojnie o Kosowo w 1999, zakończonej atakiem państw NATO na ówczesną Jugosławię. UNMIK pełni funkcję administracyjną, mającą na celu ustanowienie trwałej samorządności w Kosowie, z kolei unijna misja EULEX (będąca pierwszą tego typu misją UE) zapewnia jej wsparcie w postaci misji policyjnej i prawnej.

Źródło:
balkaninsight.com
rtklive.com

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.