Facebook Google+ Twitter

Kosowo - europejska fontanna młodości

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-27 18:54

Od dziś najbardziej znane światowe stacje telewizyjne (w tym BBC, CNN) emitować będą 60- sekundowy film, będący promocją Kosowa. Kampania ta ma poprawić wizerunek tego najmłodszego europejskiego kraju.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flag_of_Kosovo.svg / Fot. Wikimedia CommonsOd dzisiejszego dnia najbardziej znane stacje telewizyjne świata, za pomocą 60-sekundowego filmu, promować będą najmłodsze państwo europejskie - Kosowo. Za kampanię odpowiedzialna jest firma Saatchi & Saatchi, lokalny partner PR Solutions. Całe zadanie pochłonie około 6 milionów euro.

Jak podkreślają kosowscy Albańczycy, pomysł ten wiąże się z negatywnym wizerunkiem Kosowa na świecie. Kampania reklamowa, jak podkreślają, ma to zmienić, promując byłą serbską prowincję jako "europejską fontannę młodości" (w nawiązaniu do dużego przyrostu naturalnego kosowskich Albańczyków), do tej pory określaną głównie jako "europejską czarną dziurę". Przy okazji projektu reklamowego strona albańska tradycyjnie już skierowała zarzuty wobec Serbii, twierdząc, że to głównie Belgrad odpowiedzialny jest za zniekształcanie wizerunku Kosowa. "Serbia poprzez propagandę zniekształciła obraz Kosowa na świecie, co szkodziło naszemu wizerunkowi przez lata. Nasza kampania to akcja nie tylko o charakterze ekonomicznym, ale także politycznym", stwierdził szef kampanii Memli Krasniqi.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kosovo_fountain.jpg / Fot. Wikimedia CommonsKosowska kampania, promująca ten kraj jako miejsce "otwartych szans i tolerancji" (nie sposób nie przypomnieć w tym miejscu wrześniowego apelu wystosowanego przez Amnesty International i Human Rights Watch do rządu w Prištinie o poszanowanie praw mniejszości romskiej w tym kraju), przeprowadzona zostanie na wzór podobnych projektów zastosowanych przez m.in. Grecje i Indie.

Projetowi reklamowemu przewodniczyć ma prezydent Kosowa, Fatmir Sejdiu. Z kolei jego politycznej części, według władz w Prištinie, patronować będzie były amerykański prezydent - Bill Clinton. Całość kosztów związanych z reklamą sfinansować ma kosowski rząd, a także "międzynarodowi przyjaciele Kosowa".

Uroczysta inauguracja kampanii nastąpić ma dziś (27.10) wieczorem, w obecności najwyższych władz Kosowa, oraz międzynarodowych gości.


Źródło:
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/Srbija/254721/60+sekundi+za+Kosovo,
http://www.balkaninsight.com/en/main/news/23164/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.