Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19101 miejsce

Kosowo. Niezależne państwo czy region Serbii?

Czerwone świetlne kule na niebie nad Prsztiną. Tak Albańczycy świętowali na początku grudnia oddzielenie Kosowa od Serbii prawie rok temu, 17 lutego 2008 roku.

Kosowo leży w południowo-wschodniej części Serbii. Przez kilkadziesiąt państw na świecie, również Polskę, zostało uznane za niezależne państwo. Władze Serbii nadal utrzymują, iż Kosowo należy prawnie do terytorium ich kraju i nazywają je Prowincją Autonomiczną Kosowo i Metochia. Uchwalona przez parlament Serbii konstytucja stanowi, że Kosowo jest integralną częścią kraju. W październiku 2006 przeprowadzono ogólnonarodowe referendum, w którym większość głosujących poparła konstytucję. Władze Serbii zagroziły zerwaniem współpracy z misją UE w Kosowie. Prezydent Serbii Boris Taić zwrócił się do sekretarza ONZ o unieważnienie niepodległości Kosowa. Terytorium Kosowa zostało objęte sankcjami gospodarczymi oraz politycznymi, Serbia zmniejszyła kontakty z państwami, które uznały niezależność Kosowa.

Rosja jest jednoznacznie przeciw uznaniu Kosowa za integralne państwo. Zażądała zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kosowa oraz anulowania decyzji władz Kosowa niezgodnej z rezolucją nr 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ, sekretarz generalny ONZ Ban Kii-moon oznajmił, że misja ONZ w Kosowie (UNMIK) będzie nadal wykonywała swój mandat. - Dlaczego Zachód wspiera Albańczyków i ich dążenia do unicestwienia Serbów? Może dlatego, że prawosławna cerkiew sympatyzuje z Rosją? Dlatego, że Serbowie uważają Rosjan za naród braterski? - wnioskuje Rosjanin.pl.

6 października Komisja Europejska podpisała porozumienie finansowe z Republiką Kosowa. Zgodnie z umową Unia Europejska ma przeznaczyć prawie 123 mln euro na poprawę sytuacji ekonomicznej w Kosowie, w ramach programu IPA. Rząd Kosowa zadeklarował w zamian wzmożone zwalczanie przestępczości, konserwację zabytków oraz mienia publicznego. Fundusze mają poprawić infrastrukturę oraz rozwinąć oszczędne używanie energii.

9 grudnia UE wprowadziła w fazę operacyjną misję EULEX, który została ustanowiona 4 lutego br. jako techniczna misja, która ma patronować, monitorować i doradzać, szczególnie w dziedzinie prawa. EULEX przejmie obowiązki od ONZ. Misja będzie największą misją prowadzoną na tym terenie. Będzie ona złożona z ok. 2000 osób, wśród których początkowo będzie 1400 obcokrajowców i 500 miejscowych. Do wiosny 2009 roku przewiduje się, że liczby te wzrosną odpowiednio do 1900 obcokrajowców i 1100 miejscowych - podaje Portal Spraw Zagranicznych, psz.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dlaczego to tej pory Baskowie nie mają swojego państwa??? Baskowie są autochtonami - ludnością przedarysjką, a mimo to do dziś dnia nikt nie uznaje ich prawa do niepodległości. A Kosowo powstało tak szybko?
Nie popieram tworzenia takich państewek, bo to niebezpieczny precedens. Europa ma się jednoczyć, a nie dzielić na mikropaństewka!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co Państwo sądzą na temat prawa Kosowa do niezależności?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.