Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosowo. Niezależne państwo czy region Serbii?

michalmazik
michalmazik
Czerwone świetlne kule na niebie nad Prsztiną. Tak Albańczycy świętowali na początku grudnia oddzielenie Kosowa od Serbii prawie rok temu, 17 lutego 2008 roku.

Kosowo leży w południowo-wschodniej części Serbii. Przez kilkadziesiąt państw na świecie, również Polskę, zostało uznane za niezależne państwo. Władze Serbii nadal utrzymują, iż Kosowo należy prawnie do terytorium ich kraju i nazywają je Prowincją Autonomiczną Kosowo i Metochia. Uchwalona przez parlament Serbii konstytucja stanowi, że Kosowo jest integralną częścią kraju. W październiku 2006 przeprowadzono ogólnonarodowe referendum, w którym większość głosujących poparła konstytucję. Władze Serbii zagroziły zerwaniem współpracy z misją UE w Kosowie. Prezydent Serbii Boris Taić zwrócił się do sekretarza ONZ o unieważnienie niepodległości Kosowa. Terytorium Kosowa zostało objęte sankcjami gospodarczymi oraz politycznymi, Serbia zmniejszyła kontakty z państwami, które uznały niezależność Kosowa.

Rosja jest jednoznacznie przeciw uznaniu Kosowa za integralne państwo. Zażądała zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kosowa oraz anulowania decyzji władz Kosowa niezgodnej z rezolucją nr 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ, sekretarz generalny ONZ Ban Kii-moon oznajmił, że misja ONZ w Kosowie (UNMIK) będzie nadal wykonywała swój mandat. - Dlaczego Zachód wspiera Albańczyków i ich dążenia do unicestwienia Serbów? Może dlatego, że prawosławna cerkiew sympatyzuje z Rosją? Dlatego, że Serbowie uważają Rosjan za naród braterski? - wnioskuje Rosjanin.pl.

6 października Komisja Europejska podpisała porozumienie finansowe z Republiką Kosowa. Zgodnie z umową Unia Europejska ma przeznaczyć prawie 123 mln euro na poprawę sytuacji ekonomicznej w Kosowie, w ramach programu IPA. Rząd Kosowa zadeklarował w zamian wzmożone zwalczanie przestępczości, konserwację zabytków oraz mienia publicznego. Fundusze mają poprawić infrastrukturę oraz rozwinąć oszczędne używanie energii.

9 grudnia UE wprowadziła w fazę operacyjną misję EULEX, który została ustanowiona 4 lutego br. jako techniczna misja, która ma patronować, monitorować i doradzać, szczególnie w dziedzinie prawa. EULEX przejmie obowiązki od ONZ. Misja będzie największą misją prowadzoną na tym terenie. Będzie ona złożona z ok. 2000 osób, wśród których początkowo będzie 1400 obcokrajowców i 500 miejscowych. Do wiosny 2009 roku przewiduje się, że liczby te wzrosną odpowiednio do 1900 obcokrajowców i 1100 miejscowych - podaje Portal Spraw Zagranicznych, psz.pl.

Kosowo stanowi punkt sporny między ludnością albańską i serbską. Terytorium Kosowa zamieszkiwane jest przez przeważającą większość ludności albańskiej, lecz do dnia ogłoszenia niepodległości było częścią Serbii.

Albańczycy, zamieszkujący Kosowo dążą do poprawienia sytuacji w kraju. Swoją szanse widzą w przychylności Unii Europejskiej, z której dwadzieścia dwa kraje na dwadzieścia siedem, uznały niepodległość Kosowa. - Zaprosiliśmy Europę do nas, więc to musi być dobry pomysł - twierdzi Agim Binaku, komentator sportowy, Albańczyk. - Muszę pracować bardzo ciężko. Pragnę mieć lepsze życie dla moich dzieci. To wszystko trochę pomieszane - mówi Lavdie Simnica, Albanka mieszkająca w Prsztinie, stolicy Kosowa. - Jedni mówią, że program EULEX jest dobry, inni nie zgadzają się z tym. Naprawdę to nie wiem o co w tym wszystkim chodzi. Mam nadzieję, że w Kosowie zapanuje pokój - kończy wypowiedź dla BBC.

Sprawa Kosowa ciągle nie ma końca. Miną lata nim zapanuje tam pokój. Konflikt trwa. Z jednej strony jest racja po stronie Serbii, dla której strata należącego od wieków terytorium Kosowa, oznacza zarówno niekorzyści gospodarcze jak również zmniejszenie siły politycznej, z drugiej strony ludność albańska, która od setek lat zamieszkuje te ziemie, nie utożsamiająca się z Serbią i pragnąca żyć w własnym, wolnym kraju.

Teksty źródłowe:

http://media.wp.pl/kat,91514,wid,10658118,wiadomosc.html#czytajdalej
http://rosjanin.pl/news/kosowo.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7774475.stm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kosowo_i_Metohija

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto