Facebook Google+ Twitter

Kosowo: Rocznica ogłoszenia niepodległości

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-17 10:50

Mija rok od jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Kosowo. To bałkańskie terytorium sporne ze stolicą w Prisztinie nie zostało uznane przez wiele krajów, między innymi przez Serbie, Rosję, Hiszpanię oraz Rumunię.

Ekspert do spraw Bałkanów Jan Piekło uważa, że rok istnienia państwa przyniósł więcej problemów niż pożytku. Zdaniem publicysty, najwięcej kontrowersji budzi niejasny status Kosowa. Ze względu na sprzeciw Rosji w Radzie Bezpieczeństwa, Organizacja Narodów Zjednoczonych nie może uznać niepodległości Kosowa. Jan Piekło podkreśla, że Rosja wykorzystała precedens Kosowa do wywołania konfliktu z Gruzją i dążenia do oderwania się od Tbilisi Abchazji i Osetii Południowej. Zdaniem eksperta, młode państwo Kosowskie nie dokonało niczego szczególnego, czym mogłoby zainteresować opinię międzynarodową. Poza tym trafiło na złą koniunkturę gospodarczą w krajach Unii Europejskiej. Według eksperta, jedynym sukcesem Kosowa jest uchwalenie konstytucji 15 czerwca 2008 roku.

Jan Piekło uważa, że również w stosunkach Warszawy z Prisztiną nie poczyniono żadnych kroków, mimo że Polska jako jedno z pierwszych państw uznała niepodległość tego terytorium. Zaznacza, że nie powstała ambasad polska w Prisztinie, ani kosowska w Warszawie.

Przed Kosowem stoją konkretne wyzwania. Młode państwo powinno dążyć do umocnienia swojej instytucji oraz ugruntowania praworządności. Jednym z najtrudniejszych wyzwań Kosowa będzie doprowadzenie do pojednania między pozostającymi w konflikcie Albańczykami oraz Serbami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.