Facebook Google+ Twitter

Kosowo: W Prisztinie stanął 3-metrowy pomnik Billa Clintona

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-01 19:30

W stolicy Kosowa Prisztinie stanął wielki, 3 -metrowy pomnik byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona. Ustawiono go na reprezentacyjnym bulwarze również nazwanym imieniem Clintona, a upamiętniony polityk wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Monument przedstawia byłego amerykańskiego prezydenta machającego lewą ręką. Dla mieszkańców Kosowa Bill Clinton jest bohaterem z powodu roli, jaką odegrał w wojnie z siłami serbskimi.

Bill Clinton powiedział w czasie uroczystości odsłonięcia, że jest dumny z tego, iż mógł uczestniczyć w położeniu kresu waśniom w Kosowie i w szansie stworzenia lepszej przyszłości dla mieszkańców Kosowa.

Albańska większość w Kosowie uważa Billa Clintona za inicjatora bombardowań NATO, które w 1999 roku przeprowadzono w Kosowie. Były one skierowane przeciwko siłom separatystycznym byłego prezydenta Jugosławii Slobodan Miloševicia. Po 11 tygodniach bombardowań Serbowie opuścili Kosowo, które przeszło pod administracje ONZ.

W lutym 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość, co uznały między innymi Stany Zjednoczone i część państw Unii Europejskiej. Decyzji tej nie uznała Serbia oraz Rosja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.