Facebook Google+ Twitter

Kosowo wezwane do obrony mniejszości romskiej

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-08 20:50

Władze Human Rights Watch oraz Amnesty International wezwały władze Kosowa do zatrzymania fali incydentów przemocy skierowanych przeciwko mniejszości romskiej w tym kraju.

Społeczność romska jest bardzo liczna na Bałkanach, jednak w Kosowie nie ma łatwego życia, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrw_logo.gif / Fot. Wikimedia CommonsWedług Human Rights Watch (HRW) ostatnie przypadki molestowania i przemocy wobec przedstawicieli mniejszości romskiej w Kosowie zostały zanotowane przez reporterów romskiego kanału Yekhipe, emitowanego w kosowskiej publicznej telewizji RTK. Dokument przedstawił los kilku przedstawicieli społeczności romskiej w Kosowie, którzy spotkali się z aktami molestowania i przemocy. Wszystkie pokazane w dokumencie ofiary otrzymały pomoc kosowskiej policji, która wszczęła śledztwo w celu odnalezienia i ukarania sprawców.

„Takie incydenty pokazują, że zagrożenie dla Romów na terenie Kosowa nadal istnieje” - powiedziała Wanda Troszczyńska-Van Genderen, ekspert HRW ds. Bałkanów Zachodnich. Dodała ona, że „jedynym sposobem aby powstrzymać sprawców takich ataków zarówno w Kosowie jak i innych państwach jest ich świadomość, że postawieni zostaną przed wymiarem sprawiedliwości i surowo osądzeni”.

W wyniku apelu HWR kosowska policja zwiększyła patrole w rejonach, w których doszło do incydentów. Jak podkreśla jednak inny badacz Amnesty International, Sian Jones „nie wystarczy reagować w momencie gdy incydenty już się zdarzą”. Według niego „obok zwiększenia liczby partoli potrzebne jest również zorganizowanie specjalnej kampanii, mającej zachęcić ludzi do zgłaszania takich incydentów na policję, która powinna przeprowadzać natychmiastowe śledztwa w takich sprawach”.

Według raportów HRW i Amnesty International w ostatnim dziesięcioleciu na terenach Kosowa regularnie dochodzi do łamania praw i incydentów przemocy skierowanych przeciwko społeczności romskiej.

Na podstawie: balkaninsight.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.09.2009 00:35

Śmieszne czasy to i śmieszny kraj drogi Adamie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to w ogóle za śmieszny "kraj"? Kosowo powinno leżeć w Serbii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.