Facebook Google+ Twitter

Kostiumeria – przenieś się w bajkowy świat opery

Do 29 lutego we wrocławskim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej można oglądać „zaaranżowaną z karnawałowym rozmachem" wystawę przepięknych kostiumów. Stworzyła je Małgorzata Słoniowska do spektakli operowych i baletowych we Wrocławiu oraz Łodzi.

Kostiumy z "warzyw" do "Kantat" Jana Sebastiana Bacha / Fot. Marta SzloserMałgorzata Słoniowska jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1988 roku rozpoczęła współpracę z Operą Wrocławską, dla której tworzy kostiumy i projekty scenograficzne. Artystka współpracuje również z innymi teatrami operowymi w Polsce, jak np. Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Muzyczny we Wrocławiu, oraz za granicą – np. Stadtheater Görlitz i Opera Lwowska.Na czas wystawy nawet postaci z kamiennej Galerii Sławnych Wrocławian przywdziały nowe szaty / Fot. Marta Szloser

Jej najważniejsze realizacje scenograficzne w Operze Wrocławskiej to m.in. „Bolero” Maurice’a Ravela, „Trzy kroki stąd” Mike’a Oldfielda, „Msza” Leonarda Bernsteina, „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, „Romeo i Julia” oraz „Kopciuszek” Sergieja Prokofiewa, „Cyrulik sewilski” Gioacchino Rossiniego, „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, „Czarodziejski flet” i „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Kantaty” Jana Sebastiana Bacha, „Carmen” Georgesa Bizeta. Małgorzata Słoniowska jest również autorką kostiumów do głośnych superprodukcji opery „Pierścień Nibelunga” Richarda Wagnera oraz „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego.

„Kostiumeria” z okazji dwudziestolecia współpracy z Operą Wrocławską


Kostiumy do "Carmen" Georgesa Bizeta / Fot. Marta Szloser„Kostiumeria” to, jak mówią organizatorzy, „zaaranżowana z karnawałowym rozmachem prezentacja kostiumów scenografki Opery Wrocławskiej, Małgorzaty Słoniowskiej”. Mówi się o niej, że jest jedną z najbardziej twórczych i pracowitych polskich scenografek operowych oraz że realizuje najbardziej wymyślne projekty plastyczne. Wystawa została zorganizowana z okazji przypadającego na ten rok jubileuszu dwudziestolecia współpracy artystki z operą. Na rozległym parterze Muzeum Sztuki Mieszczańskiej (Rynek-Ratusz) możnaKostiumy do "Borysa Godunowa" Modesta Musorgskiego / Fot. Marta Szloser zobaczyć około pięćdziesięciu kostiumów jej autorstwa.

Dla stałych bywalców operowych sal jest to nie lada gratka, na wystawie można zobaczyć z bliska (a gdy nikt nie patrzy, nawet dotknąć!) stroje, które wcześniej podziwialiśmy tylko z daleka, podczas przedstawienia. A jest na co popatrzeć. W muzeum obejrzymy kostiumy z takich dzieł, jak „Gioconda” Amilcare Ponchiellego, „Złoto Renu”, „Walkiria”, „Zygfryd” oraz „Zmierzch bogów” Richarda Wagnera, „Carmen” Georgesa Bizeta, „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa, „Kantaty” Jana Sebastiana Bacha czy „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego.

Do stworzenia kostiumów posłużyły różne materiały, np. banknoty / Fot. Marta SzloserBogactwo kolorów i form kostiumów, fantazyjna aranżacja oraz ciekawe oświetlenie - wszystkie te elementy składają się na niezwykłą wystawę. Suknie stworzone z wyjątkowym przepychem, z rozmaitych materiałów i ozdób, wysadzane kamieniami, cekinami, wyszywane złotymi nićmi, barwne maski z piórami, peruki z banknotów, nakrycia głowy z wielkich poduch, wałka do ciasta, metalowe konstrukcje, a nawet stroje z "warzyw" to tylko przykłady.

Kostiumy Małgorzaty Słoniowskiej w nowatorskiej aranżacji można oglądać we wrocławskim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej do 29 lutego, od wtorku do niedzieli w godz. od 11.00 do 17.00. W środy wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

to przecież nie oczekuję, że na jutro:)
może być pojutrze:)

a tak serio, i tak wybieram się, jak się trochę ociepli, więc czekam cierpliwie. Jestem pewna, że znajdziesz patent, dzieki ktoremu napiszesz ciekawy przewodnik dla tych, co nie byli we Wrocławiu a im się nudzi w Warszawie:)

a nalegam tak, bo zauważyłam po twoich zdjęciach, tekstach, że jesteś wielbicielką swojego miasta. Więc może powstać coś interesującego.
a potem zainteresuje się Jaworznem:]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cały Wrocław jest obiektem "must see", a co do wywiadu, to nie jest on wykluczony... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klara, nie wykręcam się - wręcz przeciwnie! Poważnie myślę nad serią takich tekstów (zainspirowałaś mnie :), ale nie da się tego zrobić "na jutro". A obiektów typu "must see" jest naprawdę wiele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

eee, ale się wykręciłaś;]

po prostu

skondensuj wiedzę i opisz ze 2 obiekty typu "must see"/ jakies tam wieże czy kościół, tyle da się znieść/

napisz, co dzieje się przy rynku po 20-tej, czy może jak w wawie o 21 wszyscy szykują sie spać.
jaka tam kanjapa jest teraz na topie, klub, restauracja

a hotel sama sobie wyszukam;]

nie chce mi się przeglądać przewodników, od autochtonow dowiedywać się najlepiej.
to czekam;D na tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sebastian, może jakiś wywiad? :)

Klaro, długo by pisać... wyszło by kilka albo i kilkanaście tekstów... Nie wiem, czy komuś chciałoby się to czytać ;) Poza tym każdy może lubić w tym mieście inne rzeczy, miejsca, knajpy - nie wiem czy moje propozycje przypadną Ci do gustu. Ale jeśli kiedyś przyjedziesz, służę pomocą!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za ciekawy materiał o bliskiej mi tematyce:) Pani Małgorzata Słoniowska tworzy wszystko z największą dokładnością. Jej stroje nie są prowizorycznymi ubiorami scenicznymi, lecz... dzielami sztuki. Każdy guziczek, najmniejszy szczegół jest dopracowany. Przy tym wszystkim Pani Słoniowska to bardzo skromna i przesympatyczna osoba

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maciek, złosliwcze;]

z NY wróciłam taka zaopatrzona, że szafa pęka;]

tak więc mam miesięczny zastój i jak widzisz, usiłuję być kurturarna;]
/ale, w tej MOM-ie w końcu byłam, wynudziłam się bardziej niż na wystawie Jacksona Pollocka w gugenheimie;>/

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

bo na weekend bym się może kiedyś wybrała..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marta, wyobraź sobie, że nigdy nie byłam we Wrocławiu/ tak, wiem, ze trudno sobie wyobrazic;]/
może byś napisała przewodnik o tym, co warto w tym mieście zobaczyć, twoim zdaniem, począwszy od muzeów, ciekawych obiektów, skończywszy na dobrej knajpie?
hm?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.