Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8929 miejsce

Kostka Bauma zniknie z warszawskich ulic - zapowiada ratusz

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-14 10:54

Kostka Bauma, która w latach 90. szturmem zdobyła stolicę, teraz zostanie z niej wycofana. Władze Warszawy przygotowują projekt zakazujący układania betonowej kostki w reprezentacyjnych miejscach stolicy.

 / Fot. Bob Ionescu, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Gehweg.jpg&filetimestamp=20050820143335, Właściciel autorskich praw majątkowych do tego plKostka Bauma, która w latach 90. szturmem zdobyła stolicę, teraz zostanie z niej wycofana. Jak podaje "Życie Warszawy" nad zakazem układania kostki Bauma pracują już dwa biura Urzędu Miasta: Architektury oraz Drogownictwa i Komunikacji.

"Nie" dla baumy w centrum i przy obiektach zabytkowych, nie oznacza, że kostka zniknie z warszawskich chodników. Nie ma co się oszukiwać, zakaz nie będzie polegał na tym, że kostka nagle zostanie zerwana i wymieniona na lepszy model. Nawet w momencie remontu ulicy nie mamy pewności, że zastosowany zostanie inny materiał. - O tym jaki materiał będzie stosowany każdorazowo decydowało będzie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta - mówi Wiadomościom24.pl Adam Sobieraj z Zarządu Dróg Miejskich. Dziś możemy powiedzieć, że kostka prawdopodobnie nadal stosowana będzie przy brukowaniu miejsc postojowych, bo tam jest to materiał wystarczający - dodaje.

Ulica Międzynarodowa w Warszawie / Fot. Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Ul-miedzynarodowa-w-wa.jpg&filetimestamp=20070405092806, Ja właściciel praw autorskich do teJak powiedział Michał Krasucki, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami "kostka Bauma to synonim tandety". Dlaczego więc tak rozpanoszyła się na chodnikach polskich miast? - Ma dwie zalety: szybko się kładzie i jest tania - odpowiada Adam Sobieraj z zespołu prasowego ZDM. W dodatku łatwo ją zdemontować np. w przypadku awarii instalacji wodociągowej.

Sobieraj przypomina, że również w tym roku ZDM używał kostki Bauma przy remontach mniej reprezentacyjnych ulic. Wskazuje również, że już wcześniej władze miasta zaczęły wycofywać kostkę z centrum Warszawy m.in. przy remoncie okolic Rotundy zastosowano tzw. płytę pięćdziesiątkę. Taka betonowa płyta jest znacznie bardziej estetyczna od kostki, co nie znaczy, że nie ma wad. Kostka standardowo ma ok. 8 cm grubości, płyta ok. 5 cm, to powoduje, że jest mniej wytrzymała, choć w rzeczywistości często zależy to od sposobu jej ułożenia.

Betonowa kostka znalazła się wśród "wyróżnionych" przez "Politykę" piętnastu najbrzydszych rzeczy w Polsce. Nazwana "betonowym wrzodem" i "symbolem złego gustu" na miejsce w rankingu tygodnika zasłużyła ze względu na "niespotykaną skalę jej stosowania".

Czym kostka zostanie zastąpiona? Tego jeszcze nie wiemy, alternatywą może okazać się wspomniana płyta pięćdziesiątka, kostka granitowa lub tzw. płyta berlińska - połączenie płyty kamiennej z burkiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Juhas
  • Juhas
  • 22.07.2011 23:20

A co jest złego w kostce? Na pewno lepsza od płyt 50tek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może zamiast betonu- więcej zieleni?

Komentarz został ukrytyrozwiń
D.S.
  • D.S.
  • 18.01.2011 13:46

Istnieje rodzaj kostki, z której moæna ulozyc powierzchnie gladka - niektore parkingi przed marketami sa zrobione z takiej kostki i sa gladkie jak stol. Wymiana kostki na cienkie duze plyty tez betonowe, to moim zdaniem fatalny pomysl - plytki ulozone krzywo na niedoskonale wyrownanym i zageszczonym podlozu beda pekac pod naciskiem i beda wystawac, przeciez pamietamy takie chodniki z przeszlosci. Jezeli to ma byc ulepszenie, to podejrzewam raczej korupcje, skoro lepszy material ma byc zastapiony gorszym. Polak znowu i po szkodzie glupi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale nie łączcie płyty berlińskiej z burkiem! Dajcie wszystkim burkom spokój! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam, że to zwykłe fanaberie bogatych ludzi. Dokładniej tych, którzy mają coś do powiedzenia i robią problemy na koszt społeczeństwa...

Komentarz został ukrytyrozwiń
T.G.
  • T.G.
  • 15.12.2010 12:28

Czyżby znowu jakaś przewałka na kasę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.