Facebook Google+ Twitter

Koszmar webmasterów ciągle na fali

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-03-18 18:47

Przeglądarka Internet Explorer 6.0, mimo 8 lat na karku i licznych problemów z bezpieczeństwem, dalej jest jednym z najpopularniejszych programów do surfowania w Internecie, jednocześnie spędzając sen z powiek całej rzeszy projektantów www.

Sonda

Dlaczego w 2009, dalej korzystasz z IE6?

 / Fot. Rafał KrawczykNie zagroziło jej nawet wydanie w 2006 roku wersji oznaczonej numerem 7.0 i nic nie wskazuje też na to, by najnowsza ósemka, która pojawi się niebawem, zasadniczo coś w tej kwestii zmieniła.

Również liczne akcje w rodzaju "zmień przeglądarkę", jak na przykład witryna browsehappy.pl nie przyniosły spodziewanych rezultatów, często wręcz zniechęcając internautów do innych, lepszych przeglądarek głównie, trzeba to napisać, za sprawą nachalnej propagandy zwolenników alternatywnych rozwiązań. Jakoś nikt w tym wszystkim nie wziął pod uwagę, że można po prostu lubić Internet Explorera. A dlaczego nie?

Jednak upodobania to jedno a zdrowy rozsądek drugie. O ile całkiem normalnym jest sympatia czy przyzwyczajenia użytkowników, o tyle niezrozumiały jest opór jeśli chodzi o konieczność aktualizacji oprogramowania, szczególnie tego internetowego. Jeśli jest już zainstalowana przeglądarka (a z reguły jest) i działa, to po co ją zmieniać? - pytają użytkownicy.

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Niechęć, wspomniane wyżej przyzwyczajenie, brak świadomości, dotyczącej zagrożeń, płynących z pracy na niewspieranej już przez producenta przeglądarce? Cokolwiek by to było, na kilka dni przed oficjalną premierą ósmej wersji IE, powstała strona-kampania, odpowiednik kanadyjskiego stoplivinginthepast.com, której ideą jest zmiana aktualnego stanu rzeczy. I tu przechodzimy do sedna.

Poprzez uświadomienie zagrożeń i niedogodności płynących z używania tej prawie 9-letniej przeglądarki, serwis ten ma ambicje przyczynić się do, mówiąc dosłownie, wyrzucenia IE6 z sieci prosto do internetowego lamusa. Kampania ta, kryjąc się pod oczywistym i łatwym do zapamiętania adresem (ie6.pl) stara się przekonać nieprzekonanych do przesiadki na nowszą wersję Internet Explorera. Zawiera również szczegółowe instrukcje instalacji, aby każdy niezależnie od stopnia zaawansowania mógł taką aktualizację przeprowadzić sam.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, lub co ważniejsze, jeśli chcesz wspomóc akcję zajrzyj na stronę http://ie6.pl i zachęć swoich znajomych do regularnych aktualizacji nie tylko tej, ale i każdej przeglądarki, dla własnego bezpieczeństwa i komfortu korzystania z sieci www.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

@hub_lan
Możesz podać przepis, który nakazuje ww. instytucjom zapewnienie zgodności witryny ze specyfikacją W3C? I o którą ze specyfikacji chodzi?

PS Witryna ZPWiK nie działa także pod Safari. Chyba że to, co widzę, to cała witryna i oprócz tego nic nie ma. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Korzystam z Fifrefoxa i raczej nie często ma kontakt z IE, ale wydaje mi się, że wiem dlaczego część użytkowników nie chciała zmienić IE 6 na nowszą wersję. Już nie pamiętam czy to była plotka, wiadomość od znajomych informatyków czy artykuł w magazynie poświęconym komputerom, ale swojego czasu chodziła (przynajmniej u mnie w domu) informacja, że IE 7 daje możliwości częściowej inwigilacji użytkowników przez Microsoft.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.03.2009 16:54

@hub_lan
Hm, ciekawy temat. Zastanowie się.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.03.2009 16:24

ps: może ktoś chce podjąć taki temat "dostępność" serwisów internetowych instytucji publicznych albo jeszcze szerzej zgodność z prawem serwisów internetowych instytucji publicznych. W razie pytań służę pomocą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.03.2009 16:18

Droga Olgo (ol_dzi) podany przez Ciebie link prowadzi do strony internetowej przedsiębiorstwa będącego własnością gminy Zabrze. Firma ta łamie polskie prawo gdyż publikuje serwis internetowy po pierwsze nie zgodny ze specyfikacją W3C która opisuje zasady budowy stron www i po drugie jest niedostępna dla osób niepełnosprawnych. Obowiązujące w Polsce przepisy wymagają spełnienia obu warunków przez instytucje publiczne, urzędy państwowe i lokalne ich oddziały oraz firmy z udziałem skarbu państwa lub skarbu gminy. Odpowiednie zawiadomienie wysłałem już do uokik oraz do webmastera w/w firmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.03.2009 13:13

@Lipa
2006, masz racje. Moje przeoczenie. Dzieki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Premiera IE 7.0 była w 2005 r.? Niemożliwe... pamiętam, że wersję beta ściągnąłem jakoś na przełomie 2006/07, a kilka tygodni później pełną wersję, od razu gdy się pojawiła. No, chyba że mój komputer informował mnie o uaktualnieniach z dwuletnim poślizgiem :)

Z IE7 jestem zadowolony i ku zdumieniu większości znajomych, korzystam właśnie z niej, a nie z Firefoxa. Natomiast IE6 to po prostu tragedia! Gdy od czasu do czasu korzystam z niej u kolegi, który jeszcze ją ma, to sam się dziwię że tyle lat wytrzymaliśmy wszyscy na czymś takim. Przede wszystkim brak możliwości przeglądania na kartach. No i kwestie tych luk w zabezpieczeniach. Tym bardziej ciekawe, że większość ludzi nie chce się przerzucić na siódemkę. Na miejscu Microsoft wstrzymałbym się z wypuszczaniem ósemki i postarał się o lepszą promocję IE7.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no rzeczywiscie niedziala nawet na operze 10. dobrze, ze takich stron jest mimo wszystko niewiele. poza tym drobnym uniedogodnieniem opera jest full wypas (zwlaszcza nowa funkcja turbo, przy slabych laczach cudnie smiga)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ przyzwyczajenie jest najgorszym wrogiem wszystkiego

a co z ludzmi, ktorzy nie uzywaja IE w ogole? nie wszystkie strony dzialaja na naszej pieknej EUROPEJSKIEJ operze. czasami musze przeskoczyc na IE, bo nie jestem w stanie strony otworzyc.
http://www.wodociagi.zabrze.pl/ taki skromny przyklad z wlasnego podworka... plakac sie chce

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.03.2009 23:25

+ ważny temat

tak na marginesie we wszystkich kompach jakimi się opiekuję (jeśli oparte są na systemach MS) IE z założenia nie ma dostępu do netu więc jej wersja jest w tym przypadku nie ma znaczenia. Cóż na szczęście istnieją możliwości blokowania :) i używania normalnego oprogramowania : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.