Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29707 miejsce

Koszmarna podróż PKP posła-inwalidy

Marek Plura, poseł na Sejm VI kadencji, Platforma Obywatelska. Żonaty, ma dwójkę dzieci. Choruje na zanik mięśni, porusza się na wózku inwalidzkim. Przez PKP przeżył najgorsze chwile wstydu.

Poseł zwykle na obrady Sejmu dojeżdża z Katowic własnym samochodem. Ostatnio jednak zmuszony był skorzystać z usług oferowanych przez Polskie Koleje Państwowe. Wyszukał odpowiedni tabor, przystosowany dla inwalidów (z szerokimi drzwiami, aby wózek mógł swobodnie wejść). Pociąg PKP InterCity miał wyruszyć z peronu o 8. Plura umówił się z osobami pracującymi na dworcu, że na miejscu będzie 50 minut przed odjazdem pociągu, aby spokojnie mógł się dostać do wagonu pociągu.

Osoba na wózku na peron może zjechać tylko windą towarową. Okazało się, że ta winda, która miała go zwieźć na odpowiedni peron, była zepsuta. Pomocni kolejarze zaprowadzili go do sąsiedniej windy, prowadzącej na sąsiedni peron. - A potem po prostu złapali za wózek i przenieśli mnie przez torowisko - czytamy żale posła na gazecie.pl. PKP InterCity przygotowało dla niepełnosprawnego obywatela więcej atrakcji.
Poseł Marek Plura / Fot. Andrzej Grygiel
Oczekiwany pociąg w końcu wtoczył się na stację. I kolejna niespodzianka - drzwi były za wąskie i wózek inwalidzki nie był w stanie się przez nie przecisnąć. Jak tłumaczy Marek Plura, kolejarze próbowali go wręcz wepchnąć do wagonu. Efektem tych "przemyślanych" starań było to, że wózek się zwyczajnie zaklinował. Po półgodzinnym lewitowaniu obsługa postanowiła zdjąć Plurę z wózka i w ten sposób umiejscowić go w pociągu. Udało się. W ten sam sposób poseł opuścił wagon już w Warszawie. Można się tylko domyślać ile wstydu i nerw kosztowało go to zdarzenie.

Według Michała Wrzoska, rzecznika PKP problem polega na tym, że zaledwie 20 proc. taboru jest dostosowane do przewożenia pasażerów na wózkach. Wynika to z tego, że pociągi były kupowanie jeszcze w latach '90, kiedy nie przywiązywano aż takiej wagi do dostosowywania ich dla osób niepełnosprawnych.

W przyszłym roku ma wejść w życie ustawa przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Plura chce wprowadzić do niej zapis, mówiący o tym, że co najmniej 30 proc. taboru musi być dostosowanych dla inwalidów.

Zródło : Gazeta.pl, TVN24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

nie, dla mnie TVN24 nie jest takim wyznacznikiem, ale mimo wszystko to duża stacja. Dałem w tekście, że cytuje z gazety : - A potem po prostu złapali za wózek i przenieśli mnie przez torowisko - czytamy żale posła na gazecie.pl.

ucinam dyskusje, bo tę pracę "zlecili" mi redaktorzy link - i to oni głownie wyznaczają o czym mam pisać (nie to, że nie mam pomysłów:P). jestem na praktykach, więc następnym razem po prostu będę musiał porównywac teksty, żeby nie nazwano mojego artykułu "plagiatem" czy "klonem". pozdro.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.07.2008 00:13

Czy dla beatboxer`a TVN24 jest wyznacznikiem niezbędnego poziomu profesjonalizmu? Przeczytałem ten "ich" materiał. Rzeczywiście kopia jeszcze bardziej dokładna... ale w kilku miejscach w tekście zaznaczono, że cytują Gazetę. Tego u boxera jakoś zabrakło, poza końcowym: źródłem.

Powtórzę: to, że ktoś idzie na łatwiznę i produkuje klony nie oznacza, że wspina się tym samym na szczyt dziennikarskiego rzemiosła i jest wzorem godnym naśladowania.

Ale, to nie do Ciebie beatboxer`ze - bo Ty wiesz swoje i zapewne lepiej, skoro byłeś uprzejmy obwieścić, że ucinasz dyskusję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

aha. przeczytaj co pisze TVN24 o tym, a potem weź się za ocenianie mnie :) Ty dalej będziesz komentował, ja dalej będę pisał, także ucinam tę dyskusję. Życzę milej nocy i ja także spac idę, bo już jutro piknik rowerowy na gocławiu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2008 23:39

Drogi Kolego, nie interesuje mnie co pisze tvn24. Interesują mnie materiały wiadomości24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mnie własnie bardziej komentarze obchodzą niż plusy. kolego pinon_dr : porównaj sobie oryginalny tekst z wyborczej z tym tekstem : http://www.tvn24.pl/1,1555932,druk.html

i co - TVN24, też przepisywał (podali nawet źrodło)?

jestem praktykantem link ostatnio miałem napisać notke na podstawie innego źrodła (o tym, ze potrafi sam cos napisac, mozecie sprawdzić w moim profilu) więc ją napisałem...

proszę kolegę pinona_dr abyś przeczytał ten przytoczony przeze mnie link - i dopiero potem skomentował mnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ode mnie i tak masz plusa- za tematykę..więc się nie denerwuj :)
A że masz komentarze ,to chyba dobrze - artykuł został zauważony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2008 21:33

Do plagiatu to jeszcze daleko: źródło zostało wymienione, choć bardziej eleganckie byłoby przywołanie nazwiska autorki.
Mnie przeszkadzały podobieństwa tekstu pomimo dodania lub zamiany pojedynczych słów.
Czarę przepełnił ten "wtaczający" się i tu i tam - pociąg... Mało twórcze to wszystko razem.
Takie przepisywanie właśnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ludzie... jaki plagiat? miałem napisać coś NA PODSTAWIE źródeł... przeczytałem i napisałem. Potem jakoś tego nie porównywałem... jej, strach już pisać... jestem ZŁO wcielone! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapewne plagiat

hmmm...trochę jestem zniesmaczona

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2008 15:18

http://wyborcza.pl/1,76842,5420156,Niepelnosprawny_posel_zaklinowany_w_pociagu. tml

tak wygląda prawidłowy link do żródłowego tekstu.

"dojeżdża z Katowic samochodem" - dodałeś: własnym,
"musiał skorzystać z usług PKP" - dodałeś: oferowanych przez PKP,
"Umówiłem się z osobami pracującymi..." - zmieniłeś na umówił się z osobami pracującymi...,
"inwalida może zjechać tylko windą towarową" - u Ciebie: Osoba na wózku może zjechać tylko windą towarową..,
"którą miał zjechać Plura, jest zepsuta" - twoje: która miała go zawieźć na odpowiedni preon, była zepsuta...

kto chce niech sobie czyta i porównuje dalej...

Z dwoma wyjątkami.
Pominąłeś to, że rzecznik PKP powiedział przepraszam oraz to, że na razie jest tylko projekt ustawy przeciwko dyskryminacji - nie zaś: "w przyszłym roku ma wejść w życie ustaw przeciwko dyskryminacj.

Jednak zostawiam minus z namysłem i przekonaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.