Facebook Google+ Twitter

Koszt kredytu 0%: kredyt za 0?

Tzw. „kredyt 0%” to produkt cieszący się dużym zainteresowaniem konsumentów. Czy wzięcie czegoś na raty bez dodatkowych kosztów jest możliwe? Bilbordy mówią, że tak. Jaka jest rzeczywistość?

Nie podpisuj umowy zbyt pochopnie. Przeczytaj, skonsultuj, przeanalizuj, zastanów się. / Fot. Pexels.comEuforia zakupowo-zeroprocentowa
Wybieramy wymarzony komputer, tablet, telefon, telewizor czy cokolwiek innego. Zgodnie z gazetką reklamową sklepu, który wybraliśmy, decydując się na raty, nic nie tracimy. Cóż za okazja! Na wszelki wypadek jednak dopytujemy o to sprzedawcę. Ten w sposób ogólny zarysowuje warunki związane z kredytem, ewentualnie prosi o dokument potwierdzający nasze dochody, może dzwoni do banku. Efektem naszej rozmowy z pracownikiem sklepu jest wydrukowanie umowy kredytowej, którą podpisujemy. Czy jednak wiemy, co podpisaliśmy?

RRSO - rzeczywistość bywa okrutna
W umowie kredytowej jest podana rzeczywista roczna stopa procentowa kredytu (tak zwane RRSO). Stanowi ona całkowity koszt kredytu, jaki poniesiemy. To dzięki niej możemy skalkulować czy stać nas na kredyt. RRSO jest to wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Umożliwia ona nie tylko samo ocenienie tego czy kredyt jest tani czy drogi, ale także porównanie produktów – np. kredytów w banku A, B i C. To RRSO, a nie oprocentowanie podawane w reklamie decyduje o tym czy produkt jest tani.

Czytajmy umowy!
Banki, SKOK-i, sklepy, parabanki oraz inne instytucje finansowe mają obowiązek zawarcia w umowie informacji na temat wysokości rzeczywistej rocznej stopy procentowej kredytu. Jak sytuacja rozwija się dalej? Podpisujemy umowę i zabieramy nasz wymarzony produkt. Kredyt spłacamy zgodnie z harmonogramem, który dostaliśmy od sprzedawcy. Ile zapłacimy? Tyle, ile wynosi RRSO. Jaki z tego wniosek? Opłaca się czytać umowy. Nawet jeśli są długie i jeśli ich nie rozumiemy. Warto zapytać prawnika. Nie warto opierać się jedynie na wiedzy przekazanej nam przez sprzedawcę produktu finansowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.