Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11368 miejsce

Kosztowne przeciwdziałanie czy sensowne zapobieganie? O wykluczeniu społecznym dzieci i młodzieży

18 marca 2011 r. w siedzibie starostwa powiatowego w Goleniowie odbyła się konferencja inaugurująca projekt innowacyjny pn. „Wypracowanie programu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży w powiecie goleniowskim”.

Konferencja w Goleniowie / Fot. Mateusz PiotrowskiKonferencję otworzył starosta powiatu goleniowskiego, Tomasz Stanisławski. Następnie koordynator projektu innowacyjnego dr Zbigniew Mazur przedstawił cele, jakie mają zostać osiągnięte w ramach projektu.

Główną część konferencji stanowił wykład na pt. Demoralizacja młodzieży i zagrożenia wykluczeniem społecznym. Prof. UAM dr hab. Wiesław Ambrozik - Kierownik Zakładu Resocjalizacji Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - szeroko omówił problemy w ujęciu przestrzennym i czasowym.

Czytaj też: Alkoholowe podboje nieletnich!

Profesor wyjaśnił m.in. to, że problem demoralizacji i wykolejenia jest odwrotnością procesów uspołecznienia. Przytoczył znane powiedzenie: "Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą". Następnie skupił się na zmianach i współczesnych przemianach, które się dzisiaj dokonują. Zwrócił uwagę na fakt, że konsekwencją jakichś równocześnie toczących się procesów jest także dezorganizacja społeczna, w związku z którą następują procesy zachowań dewiacyjnych, manifestujących się wśród nieletnich agresywnością, zachowaniami przestępczymi i zachowaniami prowadzącymi do uzależnień. I to są te wióry, bo nie każdy może nadążyć za tym wszystkim co się dzieje. Profesor podkreślił, iż znaczna część społeczeństwa jest nieprzygotowana do wychowywania dzieci, co powoduje, że zjawisko dewiacji wzrasta.

Profesor Ambrozik podkreślił wagę podjętego projektu

„Widzicie, że jest jakiś problem z młodzieżą i chcecie go rozwiązywać. Chcecie budować pewien system, który przyczyni się do rozwiązania tego problemu. My za was tego nie zrobimy. My możemy wskazać, jak i co można budować."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

józef Kolanek
  • józef Kolanek
  • 31.03.2011 08:41

Nie wiem. Tak jakoś teraz dziwnie z tymi młodzieżowymi tematami. To sie narobiło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie, kto następny?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarosław Zielewski
  • Jarosław Zielewski
  • 20.03.2011 18:45

Trudne te tematy, ale chyba nie ma wyjścia i muszą być jakoś rozwikłane. Goleniów wyatartował. I bardzo dobrze. Kto następny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.