Facebook Google+ Twitter

Kosztowny prezent NATO

Hucznie zapowiadana szpica Sojuszu Północnoatlantyckiego może się stać się dla Polski drogim prezentem. Okazuje się, że NATO oczekuje, iż za szpicę zapłacimy my.

Szczyt NATO w Newport (wrzesień 2014) / Fot. Glenn FawcettPodczas spotkania delegacji Parlamentu Europejskiego ds. stosunków z NATO, Ambasador Thrasyvoulos Terry Stamatopoulos z sekretariatu generalnego NATO stwierdził, że budżet na realizację tzw. szpicy NATO nie jest jeszcze określony. Wyraźnie jednak zaznaczył, że państwo przyjmujące będzie musiało zaangażować się w realizację całego projektu. Pojawia się zatem obawa, że Polska będzie musiała zapłacić za szpicę głównie z własnych środków.
Pytanie o szczegóły realizacji planu NATO w Polsce pojawiło się ze strony eurodeputowanego Bogdana Zdrojewskiego - obecnego w Delegacji do Spraw Stosunków ze Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO.
"Sytuacja związana ze szpicą nie jest jeszcze uzgodniona. Mamy pewien harmonogram działań, ale szczegóły zostaną uzgodnione podczas spotkań w grudniu i lutym", powiedział Stamatopoulos.

Również nie jest wiadome, kto miałby być dowodzącym w jednostce NATO w Szczecinie. "Jeśli Polska miałaby w głównym stopniu finansować szpicę to negocjacje o polskim dowództwie byłyby znacznie ułatwione", stwierdził Bogdan Zdrojewski.
Już teraz w Szczecinie rozlokowana jest jednostka międzynarodowa - Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni, której żołnierze służyli w dowództwie ISAF w Kabulu. I to właśnie ta jednostka może zostać wzmocniona dodatkowymi siłami NATO. Jednak Szef sztabu Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód (WKP-W) gen. bryg. Lutz Niemann przewiduje, że korpus nie stanie się częścią szpicy, a jedynie wzmocnieniem w przypadku mniejszych operacji.
Według ustaleń w Newport - siły szybkiego reagowania NATO zostaną rozlokowane w Polsce. Docelowo, ich gotowość bojowa ma wynosić 48 godzin od momentu ogłoszenia alarmu. Niestety, w ten optymistyczny scenariusz nie wierzy coraz większa liczba osób, na czele z amerykańską generalicją.

Szczecin - zachodni przyczółek.

Siedziba Dowództwa sił natychmiastowego reagowania NATO miałaby znajdować się w Szczecinie o czym już zostało wspomniane. Tu pojawia się kolejny z mojego punktu widzenia problem. Problem dla nas - Polaków. Bo czym ma być Natowska szpica? Odpowiedź - jednostką szybkiego reagowania. Miałaby posłużyć chociażby w przypadku pojawienia się "zielonych ludzików" w Polsce czy krajach bałtyckich. Jaki jest, więc sens lokalizacji bazy w Szczecinie, tuż przy zachodniej granicy? Rozum i logika podpowiada, że nasz wzrok powinien być skierowany, nie ma się co oszukiwać, na wschód. Dlaczego więc NATO uparcie stoi mniej więcej w tym samym miejscu gdzie stało przed 1989 rokiem? Oczywiście nie biorąc pod uwagę Niemiec Wschodnich. Czy obrona ma zaczynać się dopiero po stronie niemieckiej? W naszym dobrze pojętym interesie jest to, aby szpica była wysunięta na wschód - Białystok, Lublin, Rzeszów. Więcej, szpica nie musi być w Polsce, nawet lepiej gdyby była na Litwie, Łotwie czy Estonii. Zostaliśmy przyzwyczajeni do otrzymywania prezentów stricte symbolicznych i prestiżowych. Jednak ten natowski program ma stać się praktycznym i krytycznym, nie tylko dla nas, ale dla całego Sojuszu. Umieszczenie szpicy z pewnością rozdrażniłoby Rosję, ale czy w obecnej sytuacji nie powinniśmy reagować na rosnącą agresję i bezczelność Rosji? Moim zdaniem tak. Od 1999 roku jesteśmy pełnowartościowym członkiem NATO, suwerennym i niepodległym państwem. Przeznaczamy 1,95%PKB na obronność, a według zapowiedzi prezydenta Bronisława Komorowskiego mamy zwiększyć nakłady do 2%. Naiwność i głaskanie moskiewskiego niedźwiedzia stosowane od lat nie sprawdzają się. Próby cywilizowania tego kraju i włączenie go do cywilizacji zachodniej nie dały rezultatu. Rosja nie jest i nie chce być naszym partnerem - chce rządzić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

A dla najlepszych swoich przyjaciół (można dopisać "frajerów", wszak nie jest to już niedoborowe słowo ); ) Amerykanie (choćby w nagrodę? z wdzięczności?) nie mogą znieść wiz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Odpieprzcie się od generała!" - zacznę cytatem wyjętym z działalności naszego "największego autorytetu" walki o wolną Polskę, który jest wyrazem mojego oburzenia na tych, co minusami skrzywdzili Grzegorza... Zamiast tych minusów, wykażcie lepiej jego błąd w rozumowaniu.

Według mnie wygląda na to, że na trzymaniu się zapewnień wujka Sama wyjdziemy jak Zabłocki na mydle... Wystarczy, że wspomnę miliardowy offset przy zakupie F-16, a teraz ostatnia obiecanka Obamy też wygląd marnie... Łupów wojennych z Iraku też nie ma...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cześć chłopaki wujaszka! Za te wasze nieme czerwone łapki i dwie jedynki wydam wam teraz prawdziwą, a nie dziwną wojnę. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy czytam teksty mego krajana (sądząc po nazwisku przypuszczan, że Pan Kolega też z Podlasia rodem) to serce mi się kraje. Sam pan, Panie Kolego pisze o tym jak nasi odwiecznie niezawodni inaczej sojusznicy w postaci mocarstw zachodnich usiłują głównie zarobić na rusofobicznym kierunku obecnej polityki zagranicznej platformersów, ale z jakimikolwiek wnioskami to już u Pana krucho niczym ze skutecznością zrzutów spadochronowych dla powstańców warszawskich. Wypada się zastanowić co najmniej nad dwiema sprawami: 1) dlaczego owa "szpica" składa się i ma się składać wyłącznie z jednostek lotniczych i aeromobilnych, 2) dlaczego minimalne wsparcie wojsk lądowych dla tej ariergardy ma się znajdować tuż przy granicy z Niemcami?

Otóż moim skromnym zdaniem to ma być tak: dalsze rzezie ukraińskich Rosjan i rozdrażnianie Putina przez takie "szpice" oraz sankcje aż do punktu, w którym uderzy z całej siły, zajmując kilka krajów w ciągu najdłużej tygodnia, a wtedy siły NATO błyskawicznie stąd odlecą oraz przekroczą granicę Niemiec. Wtedy na tej granicy staną Rosjanie i otrzymają czytelne przesłanie, jawne lub niejawne: "Cześć chłopaki! Jak to miło, że wróciliście! Dzięki wam mamy znowu zimną wojnę i pełne portfele zamówień dla naszych fabryk. Poza tym to wy a nie my będziecie się teraz musieli zmagać z islamistycznymi szaleńcami wchodzącymi do Europy przez Turcję. Z Polakami itd. róbcie co wam się spodoba. Im gorzej ich będziecie gnębić tym lepiej dla nas, więc śmiało sobie ulżyjcie na tych zdrajcach słowiańszczyzny i naszych bezpłatnych służących, którymi my też gardzimy. Tylko sorki, nie próbujcie wchodzić do Niemiec i Austrii, bo wtedy zamiast dziwnej wojny będziemy musieli toczyć z wami prawdziwą. Trzymajcie się prosto i ubierajcie się ciepło!"

Cała nadzieja w tym, że na czele państwa rosyjskiego stoi wyrachowany gracz, który doskonale zdaje sobie z tego wszystkiego sprawę i nie da się wpuścić w kanał ataku na Polskę itd., a nie prostak i choleryk w rodzaju pół-Ukraińca Chruszczowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowni Państwo! Nie po to się wspiera lub nawet wywołuje konflikty zbrojne żeby później rozdawać broń ale żeby na niej zarabiać! Polakom media fundują codziennie porcję "straszonka" jak niby to Polska jest zagrożona żeby uzasadnić zakup drogiego uzbrojenia. Nawet jeśli byśmy cały budżet przez 10 lat wydawali na zbrojenie to i tak nie dorównamy krajowi którym nas straszą czyli Rosji. Dłużej będziemy się bronić i o to chodzi krajom zachodnim żebyśmy byli taką tarczą oczywiście za własne pieniądze. Tak ja to widzę oczywiście mogę się mylić. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.