Facebook Google+ Twitter

Koszty pracy rosną, bezrobocie spada

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-03 21:47

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 12%, co oznacza spadek o 1,9% rok do roku - wynika z danych opublikowanych dziś przez Główny Urząd Statystyczny. Eksperci Work Service spodziewają się utrzymania tego trendu i dalszej poprawy na rynku


Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 12%, co oznacza spadek o 1,9% rok do roku - wynika z danych opublikowanych dziś przez Główny Urząd Statystyczny. Eksperci Work Service spodziewają się utrzymania tego trendu i dalszej poprawy na rynku pracy. Pracodawcy deklarują chęć zatrudniania nowych pracowników, mimo że rosnące kosztów pracy, dla wielu z nich, mogą oznaczać spadek konkurencyjności.

Luty jest pierwszym miesiącem, w którym rynek pracy wyraźnie ożywił się po zimowej stagnacji. Wedle danych GUS w lutym b.r. stopa bezrobocia była o 1,9% niższa niż w lutym 2014 roku. To bardzo optymistyczny wskaźnik, który pokazuje zdecydowaną poprawę perspektywy dla osób bezrobotnych. Porównując dane historyczne, możemy zauważyć spadek stopy bezrobocia w lutym 2014 roku jedynie o 0,5% wobec lutego roku 2013.

Odczuwalna poprawa koniunktury od marca w przetwórstwie przemysłowym, handlu, gastronomii czy logistyce daje pewność, że w kolejnych miesiącach odnotujemy dalsze rekordowe spadki bezrobocia - powiedział Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA. Potwierdzają to również nasze badania, które przeprowadziliśmy w ubiegłym miesiącu wśród pracowników i pracodawców. 12% firm zamiast zlecać swoim pracownikom realizowanie zadań w nadgodzinach, zdecyduje się w tym roku na rozszerzenie zespołów i zatrudnienie dodatkowych rąk do pracy. To pokazuje z jednej strony realne zwiększenie ilości pracy, więcej nowych zamówień, a z drugiej strony - większą stabilizację firm i pewność wśród pracodawców, że ten dobry klimat będziemy utrzymany – dodał Tomasz Hanczarek.

Warto podkreślić, że wzrost zatrudnienia w firmach utrzymuje się pomimo systematycznie rosnących kosztów pracy. Wedle danych Eurostatu w czwartym kwartale 2014 roku koszty pracy w Polsce wzrosły aż o 3,3% r/r. Obejmują one zarówno wynagrodzenia i pensje pracowników, jak również obciążenia z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz podatków. Z analiz Eurostatu wynika, że koszty płacowe w Polsce wzrosły o 2,7%, a pozapłacowe o 5,9%. Jako jedną z największych barier w prowadzeniu bieżącej działalności ponad połowa przedsiębiorstw w Polsce (55%) wskazuje właśnie koszty zatrudnienia. (dane GUS, marzec 2015)

-Rosnące koszty zatrudnienia w Polsce są obecnie jedynym hamulcem, który może zatrzymać tworzenie nowych miejsc pracy. Dlatego tak ważne jest, aby nie obciążać dodatkowo pracodawców należnościami niezwiązanymi z podnoszeniem wynagrodzeń – podkreśla Tomasz Hanczarek. Utrzymanie kosztów pracy na możliwie niskim poziomie to również ważny element konkurencyjności Polski w regionie. Dodatkowym istotnym magnesem przyciągającym zagranicznych inwestorów jest wysoka jakość pracy polskich fachowców. To ważne, bo dzięki nowym inwestycjom, szczególnie zlokalizowanym w regionach o wysokiej stopie bezrobocia, jest szansa, żeby zminimalizować problemy związane z brakiem dostępu do pracy – dodał Tomasz Hanczarek.

Opublikowane przez:
Karolina Kot http://meega.pl
(Karolina Kot)

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: praca


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.