68359 miejsce

Koszykówka. Chorwaci minimalnie lepsi od Polaków

W pierwszym sparingu przed wrześniowym turniejem EuroBasket 2009 Polacy postawili twarde warunki czołowej ekipie europejskiego basketu, Chorwacji. Wtorkowy pojedynek w Łodzi wygrali jednak goście 82:78.

Marcin Gortat / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiW meczu nie wystąpili Maciej Lampe, który dopiero w zeszłym tygodniu dołączył do reprezentacji, Krzysztof Roszyk oraz Robert Skibniewski.

Polacy rozpoczęli w składzie: Szubarga, Logan, Ignerski, Szewczyk i Gortat. Pierwsza odsłona odrobinę chaotyczna w wykonaniu obu ekip, widać, że zespoły znajdują się dopiero w środkowej fazie przygotowań do EuroBasket 2009. Zarówno Polacy jak i Chorwaci przede wszystkim starali się wypróbować zagrywki taktyczne, nad którymi pracowali w ostatnich dniach, trenerzy zaś starali się rotować ustawieniami swoich zespołów. Należy dodać, iż oba zespoły pokazały, że sporym ich atutem może być rzut z dystansu. Pierwsza kwarta remisowa, 22:22.

W drugiej odsłonie nieco lepiej zaprezentowali się goście, grając bardziej kombinacyjnie i pewniej w ataku. Słabo wykorzystywani pod koszem byli wysocy zawodnicy naszej reprezentacji - Marcin Gortat i Szymon Szewczyk. Należy jednak zauważyć, że niemal wszyscy zawodnicy podkoszowi stwarzali realne zagrożenie na obwodzie, kilkakrotnie trafiając zza linii 6,25 m. Druga odsłona jednak na korzyść Chorwatów, którzy na przerwę schodzili prowadząc 48:41. Najskuteczniejszymi zawodnikami naszej drużyny w pierwszej połowie byli David Logan (13 pkt., 4 as. i 6 strat) oraz Szymon Szewczyk (8 pkt., 2x3), po stronie Chorwatów wyróżnił się szczególnie Roko Ukić, który zdobył 14 punktów (3x3, 100% skuteczność rzutów z gry i osobistych).

Drugą połowę Polacy zaczęli z trzema zawodnikami obwodowymi i dwoma podkoszowymi w składzie. Pierwsze minuty to mocne uderzenie "biało - czerwonych", a efektowny blok i alley oop w wykonaniu Marcina Gortata (asysta Łukasza Koszarka) poderwały publiczność w Arenie Łódź. Po "trójce" Krzysztofa Szubargi kilkanaście sekund później gospodarze doprowadzili do remisu 48:48. Gra obu zespołów w trzeciej kwarcie była zdecydowanie szybsza niż w trakcie pierwszych 20 minut, więcej było również gry kombinacyjnej, szczególnie po stronie Polaków. Na parkiecie świetnie rozumieli się Koszarek z Gortatem, i przed ostatnią kwartą Polacy tracili zaledwie dwa punkty do drużyny gości.