Koszykówka mężczyzn: Polacy pokonani przez Macedonię

Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała w sobotę z Macedonią 88:95. Jednak nie na taki finał zapowiadało się po pierwszej połowie, ponieważ biało-czerwoni prowadzili już różnicą nawet 17 punktów.

David Logan / Fot. http://www.flickr.com/photos/poalovers/3812668888/Mecz o 3. miejsce w małym turnieju przygotowawczym do Eurobasketu 2009 w Bambergu miał przebieg, którego nikt po dwóch kwartach się nie spodziewał. - To był już kolejny mecz, gdzie graliśmy dobrze, prowadziliśmy i nagle coś się stało niedobrego - stwierdził po spotkaniu reprezentant polski, Szymon Szewczyk.

Pierwsza połowa nie wskazywała w ogóle na taki przebieg dalszej części spotkania. Polacy bowiem narzucili rywalowi swój styl gry, grali twardo w obronie i skutecznie w ataku. Bardzo dobrze radził sobie Maciej Lampe, Krzysztof Szubarga oraz David Logan, dzięki którym już przed przerwą na tablicy widniał wynik 51:36. Wszystko zaczęło się jednak zmieniać po przerwie...

Z każdą minutą drugiej połowy gra Macedończyków wyglądała coraz lepiej, grali oni bardzo agresywnie. Dzięki wysokim Pero Antića i Jeremiaha Masseya, straty konsekwentnie były zmniejszane. W końcu w 34. minucie spotkania rywale naszej reprezentacji objęli prowadzenie i nie oddali go do samego końca, kontrolując przebieg spotkania.

Koszykarze byli załamani, nie mogli tak po prostu zostawić tego meczu i przeprowadzili ze sobą męską rozmowę, która trwała ponad pół godziny. Nikt jednak nie chciał komentować jej przebiegu. - Robimy za dużo głupich błędów. Musimy się zgrać i lepiej komunikować między sobą. Zaraz po meczu z Macedonią mieliśmy pół godziny rozmowy w szatni, tylko między zawodnikami. Mam nadzieję, że coś do nas dotarło - mówił zdobywca 20 punktów Maciej Lampe.

A co powiedział trener polskiej reprezentacji Muli Katzurin? - Oczywiście, że jestem bardzo niezadowolony z meczu z Macedonią. Długo mieliśmy przewagę i roztrwoniliśmy ją łatwo. Mam nadzieję, że to jest tylko problem mentalny. Kiedy rywale zaczęli być agresywniejsi, zaczęliśmy się gubić. Nie podjęliśmy wtedy walki. Kilku naszych koszykarzy zagrało dziś słabo. Ciągle musimy pracować nad chemią w drużynie - wyjaśnia szkoleniowiec.

Kolejny sprawdzian naszej kadry przed mistrzostwami będzie już 27 sierpnia, kiedy to w Hiszpanii zagrają z gospodarzami oraz z Izraelem.

Macedonia - Polska 95:88(15:26, 21:25, 30:21, 29:16)

Polska: Lampe 20, Szubarga 15, Logan 14, Roszyk 2, Wójcik – Szewczyk 12, Ignerski 9, Chyliński 7, Witka 4, Koszarek 3, Dylewicz 2, Kikowski.