Koszykówka mężczyzn: Polacy ulegli Chorwacji

W piątkowy wieczór, w niemieckim Bambergu, rozpoczął się dwudniowy turniej przygotowawczy do Eurobasketu 2009, Polska reprezentacja przegrała z Chorwacją 74:81. Najlepiej rzucającym zawodnikiem był Maciej Lampe.

Polak Maciej Lampe (L) blokowany przez Chorwata Kresimira Loncara (P) / Fot. PAPOprócz kontuzjowanego Marcina Gortata, w szeregach reprezentacji zabrakło również Pawła Kikowskiego i Roberta Skibniewskiego, natomiast przeciwnicy zagrali bez dwóch czołowych zawodników: Zorana Planinicia (skręcona kostka) i Mario Kasuna (uraz nadgarstka).

Pierwsze punkty w meczu zdobył Krzysztof Szubarga po wejściu pod kosz, później robił to już głównie Maciej Lampe i dzięki aż 11 punktom w pierwszej kwarcie polskiego środkowego, kibice mogli się cieszyć z prowadzenia 22:19 przy pierwszej przerwie.

Druga kwarta rozpoczęta bez Lampego na boisku i już w 3. minucie prowadzenie 25:23 objęli Chorwaci. Przy wyniku 31:34 Polacy mieli chwilę słabości i przez własne błędy stracili sześć punktów z rzędu. Kwartę akcją dwa plus jeden kończy Maciej ustanawiając wynik 34:42.

Trzecia kwarta wyglądała podobnie do drugiej. Słaba gra w obronie i ataku spowodowała, że w 4. minucie Polska przegrywała już 37:54. Bohaterem kwarty okazał się jednak Michał Chyliński i po kolejnych 10 minutach przegrywaliśmy tylko 59:65.

W ostatniej odsłonie meczu gra była bardzo wyrównana. Po "wolnych" Lampego 65:68 i zaczęła się gra kosz za kosz. Niestety przy stanie 71:76 David Logan popełnił błąd kroków. Chwile potem trafił zza łuku i jest 74:76. Szewczyk i Logan pudłowali z dystansu, Ukić wykorzystał rzuty wolne i Polska przegrała 74:81 w całym spotkaniu.

Dziś reprezentacja zagra z drużyną z Macedonii, która przegrała mecz z Niemcami 77:78. Jest to trzeci turniej przygotowawczy do Eurobasketu 2009, poprzednie dwa odbyły się w Łodzi oraz w Londynie.

Polska - Chorwacja 74:81 (22:19, 12:23, 25:23, 13:16).

Polska: Lampe 20, Wójcik 7, Szubarga 7, Roszyk 6, Logan 6 - Chyliński 11, Witka 7, Szewczyk 5, Koszarek 3, Ignerski 2, Dylewicz.