Facebook Google+ Twitter

Kot Cynamon i sukces naukowców w dziedzinie genetyki

Międzynarodowy zespół badaczy rozszyfrował genom kota. Szczęśliwcem, który pomógł w badaniach jest czteroletni kot rasy abisyńskiej o imieniu Cynamon.

Zdjęcie ilustracyjne, nie przedstawia kota Cynamona / Fot. Express IlustrowanySerwis Biotechnolog podał informację o kolejnym sukcesie naukowców w dziedzinie genetyki. Naukowcy są bliscy poznania tajemnicy genomu kota. Badacze ustalili prawdopodobną liczbę genów w genomie kota na ponad 20 tysięcy. Dokończenie pracy ma nastąpić w przyszłym roku. Do tej pory rozszyfrowano geny m.in. psów, szympansów, szczurów, myszy i krów.

Poznanie struktury, sposobu działania oraz ewolucyjnej przeszłości wybranego odcinka genomowego DNA zależy od znajomości jego sekwencji nukleotydowej. Nukleotydy to podstawowe jednostki strukturalne DNA.

Sekwencjonowanie genomu kota domowego ma służyć poprawie zdrowia tych zwierząt. U kotów domowych można stwierdzić ok. 250 różnych chorób o podłożu genetycznym. Kot Cynamon choruje na retinopatię barwnikową - chorobę oczu mogącą doprowadzić do ślepoty.

Dane uzyskane z rozszyfrowania DNA mają pomóc w badaniach i opracowywaniu nowych terapii, gdyż koty są dobrym modelem ludzkich chorób. Są atakowane są przez wirus FIV podobny do ludzkiego wirusa HIV, badania więc mogą pomóc w pracy nad metodami zapobiegania i leczenia AIDS.

Więcej o kocie Cynamonie i pracach nad genami na stronie BBC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.11.2007 14:47

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)premier były wiedział co robił kiedy miał wybrać między kotem a psem;-)))) plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.