Facebook Google+ Twitter

"Kot w Paryżu" najciekawszym filmem na 29. festiwalu "Ale Kino"

W Poznaniu zakończył się właśnie, trwający od 4 do 11 grudnia, festiwal filmów dla dzieci i młodzieży "Ale Kino". Można było zobaczyć ponad 100 filmów w kilku kategoriach. Czekamy na powtórkę w przyszłym roku!

Na samym końcu można było obejrzeć, nagrodzony Złotymi Koziołkami
w kategorii filmu aktorskiego dla młodzieży "Oddech". Oprócz niego główną nagrodę w tej kategorii, ale dla dzieci dostał film "Absolutnie prawdziwa miłość". Jury międzynarodowe przyznało także Złote Koziołki dla filmów animowanych. W kategorii młodzieżowej nagrodę dostał "Basen", natomiast dla dzieci bezkonkurencyjny "Kot w Paryżu".

Kadr z najlepszego filmu festiwalu - "Kot w Paryżu" / Fot. AleKinoCechą charakterystyczną tego festiwalu jest jury dziecięce i młodzieżowe. W końcu kto inny, jak nie dzieci, może ocenić czy skierowany do nich film jest interesujący, czy się podoba. Te specjalne zespoły jurorów przyznają nagrody "Marcina" i "Marcinka". Po wyborze widać, że jury międzynarodowe, złożone z ekspertów, ocenia bardziej techniczną stronę filmu oraz wynajduje błędy. Natomiast jury dziecięce ocenia przede wszystkim opowiedzianą historię. W tym roku bezapelacyjnie wygrał "Kot w Paryżu" - zdobył zarówno Złote Koziołki, jak i nagrodę Marcinka.

Festiwal to nie tylko filmy, zaproszeni goście, ale także - a może przede wszystkim - widzowie. Zarówno ci najmniejsi, jak i młodzież, a także dorośli. Na festiwalu nie mogło zabraknąć najbardziej znanych poznańskich widzów – państwa Kalinowskich. Pan Bogdan notował skrzętnie obejrzane filmy i robił notatki, pani Maria z dużym zadowoleniem obserwowała filmy i młodych widzów. Wspominała jak od najmłodszych lat tak samo chodziła z mamą do kina. Filmy przypomniały jej zdarzenia z dzieciństwa - podobnie jak na filmie "Wielki Niedźwiedź", również jej kiedyś opatrywano rany liśćmi.

Dla najmłodszego widza - "Jestem Okrągły" / Fot. AleKinoWśród młodej widowni "Kot w Paryżu" był oceniany także jako najciekawszy. Każdy film był jakby lekcją, bo każdy opowiadał pewną historię, która zostaje w dzieciach na długo.

Na festiwalu jest przewaga filmów animowanych. Można więc pomyśleć, że ten gatunek jest obszerniejszy. Jednak jeśli chodzi o film aktorski, to jest pewien kanon prowadzenia kamery, pojawia się kilka efektów specjalnych. Za to każda animacja była tworzona inną technika. Od "zeszytowej" animacji pt. "Na cztery łapy", poprzez genialne rysunki produkcji francuskiej, aż po postacie kreowane komputerowo. W zasadzie sama technika prowadzenia kreski jest sztuką samą w sobie – można by wyłączyć dźwięk, a film sam by się opowiedział.

Szkoda, że tak dobre dziecięce kino możemy oglądać tylko przez jeden tydzień w roku. Czekamy już na następną edycję.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.