Facebook Google+ Twitter

"Kotka na rozpalonym blaszanym dachu" Tennessee Williamsa w Teatrze Polskim

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-09 18:58

"Kotka..." Tennessee Williamsa to przede wszystkim portret zakłamanej rodziny. Z okazji urodzin patriarchy, plantatora miliardera, przyjeżdżają do rodzinnego domu jego dwaj synowie z żonami. Jubilat obchodzi swoje ostatnie urodziny – jest śmiertelnie chory na raka. Nie wie o tym jego żona, nie wie sam chory. Wiedzą za to synowie i synowe.

 / Fot. Fot. Monika Lisiecka/materiały prasowePomimo wysiłków żony i sztucznie wytwarzanej przez nią świątecznej atmosfery, spotkanie rodzinne przemienia się w awanturę, seans upokorzeń i prania brudów. Tajemnice z przeszłości wychodzą na światło dzienne, frustracje i niespełnione pomysły na życie wybuchają na rodzinnym forum. Starszego syna rodzice traktują jak pomagiera, widzą w nim tylko zatrudnionego przez nich prawnika; on wraz z żoną, matką pięciorga dzieci, całe życie realizuje narzucony mu scenariusz odpowiedzialnego obywatela, godnego następcy ojca. Młodszy syn, uwielbiany przez rodziców, popada w alkoholizm i rujnuje błyskotliwą karierę sportową; opłakuje śmierć rzekomego "przyjaciela" i zmaga się ze swoją tożsamością seksualną. Jego żona, sfrustrowana emocjonalnie i seksualnie, samotna i bezdzietna jest na granicy szaleństwa. Nie daje jednak za wygraną i walczy. O co? O mężczyznę, z którym spędziła lata, o swoją pozycję w rodzinie, wreszcie o majątek, który zostawi po sobie śmiertelnie chory ojciec jej męża.

W spektaklu w reżyserii Kuby Kowalskiego zagrają: Wojciech Kalwat (Tatulek), Teresa Kwiatkowska (Mamuśka), Ewa Szumska (Margaret), Michał Kaleta (Brick), Barbara Prokopowicz (Mae), Jakub Papuga (Gooper), Andrzej Szubski (Ksiądz).

Scenografia i kostiumy do spektaklu przygotowała Katarzyna Stochalska; reżyserię świateł Damian Pawella, a muzykę Piotr Maciejewski. W pracach nad sztuką brała również udział Julia Holewińska.

Premiera "Kotki na rozpalonym blaszanym dachu" będzie pierwszym spektaklem prezentowanym w odnowionej Malarni, małej scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.