Facebook Google+ Twitter

Kotowo: młodzi krwiodawcy z gorącymi sercami

W piątek, 19 lutego, uczniowie Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kotowie (powiat Grodzisk Wielkopolski) wzięli udział w akcji krwiodawstwa. Zebrano 19,350 l krwi od 43 osób. Pozyskana krew zostaje przeznaczona dla chorej Bożeny przebywającej w warszawskiej klinice chorób wewnętrznych hematologii i onkologii.

Młodzieńcy, cierpliwie - oczekują na wejście do ambulansu / Fot. Dorota MichalczakAmbulans do poboru krwi przyjechał z Poznania do małej wsi Kotowo, w której to znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, a w nim uczy się młodzież z czułymi, gorącymi sercami, chcąca się dzielić swoją krwią z chorymi. "Chcemy pomagać chorym przebywającym na oddziałach szpitalnych" - mówią młodzi ludzie.

Ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przyjechała do szkoły po raz trzeci. W akcji poboru krwi mogli wziąć udział uczniowie i dorośli mieszkańcy. Integracja - młodzież i starsi. Krew oddał m.in. czterdziestosześcioletni pan Tadeusz Kumerski, którego o akcji poinformowały uczące się w szkole córki.

Pan Tadeusz Kumerski, dołączył do grona krwiodawców w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kotowie / Fot. Dorota Michalczak- Dlaczego nie skorzystać z takiej okazji - mówi pan Tadeusz - przyjechałem z małej wioski Dalekie, to niedaleko stąd. Była więc okazja żeby oddać krew, nie tracąc czasu na dojazd do punktu poboru krwi. Przed wielu laty oddawałem krew w wojsku, później w Kościanie i to sporadycznie, po prostu... kiedy potrzebna była pomoc sąsiadom, czy komuś z rodziny.

Pan Tadeusz nigdy nie przywiązywał wagi do tego, by mieć potwierdzenie oddania krwi w książeczce. Chociaż oddał dość dużo krwi to nie posiada odznaczenia Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, Krewkarty. Nie wiedział, że może pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi, żeby móc to odliczyć od podatku jako darowiznę na rzecz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. O wszystkim się dowiedział od organizatorów akcji - członków Klubu Cenne Krople.

Damian Godek - uczeń, oddaje krew po raz trzeci / Fot. Dorota MichalczakKilkunastu młodych krwiodawców, którzy oddali w ciągu roku krew, po raz trzeci dostanie Karty Identyfikacyjne Grupy Krwi. Będzie to dla nich ważny dokument, świadczący o ich zaangażowaniu w ratowania życia chorym. Tym samym będą pierwszymi posiadaczami tych kart w szkole.

Młodzi już dopytywali się kiedy następny pobór krwi, tak są chętni do dzielenia się tą żywą tkanką życia. Ci bardzo niecierpliwi zapowiedzieli, że odwiedzą punkty poboru krwi, inni poczekają na akcję w szkole. Będzie to... 1 października 2010.

Przydatne informacje na stronach:
Jak zostać krwiodawcą
Zostań dawcą
Informacja o chorobach zakaźnych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

My musimy być przed potrzebującymi. Oni nie mogą czekać na krew.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorotko!
Odważne przedsięwzięcie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie oczekują na podziękowania. Lecz skromne dziekuję... ucieszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doroto bardzo mi miło że mogliśmy być pomocni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorotko,dziękuję Ci w imieniu Bożenki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak długo będę mogła, zrobię wszystko - żeby pomagać. W trzy dni 60 litrów krwi, to nie tak mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

SUPER, JESTEM I BYŁEM ZA!!! Sam oddawałem krew w wojsku i szkole, później nie mogłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młodzież jest wspaniała. To dobrzy młodzi ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ważny materiał Doroto..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.