Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1004 miejsce

Koty w Stambule

Koty jak piosenka – są dobre na wszystko: na splinek, na brzydki bliźniego uczynek, na taki jakiś nie taki ten byt

 / Fot. internet „Kedi – sekretne życie kotów”
Reż. Ceyda Torun

O filmie:
Jest to film nie tylko o sekretnym życiu kotów.
To obraz o mieście, budynkach, zaułkach, targowisku, o ludziach i oczywiście przede wszystkim o kotach. Nakręciła go kobieta. Według mnie to ważne, bo do tematu podeszła z miłością.
Kamera śledzi wędrówki, miejsca odpoczynku, sposoby zdobywania pożywienia i gniazda rodzinne różnych kotów: Spryciary, Przylepy, Sułtana, Flirciarza, Bestii, Szajby i Cwaniaka. Reżyserka potrafi śledzić jednego kota przez dłuższy czas i to są najlepsze fragmenty tego filmu.
Pokazuje różne sytuacje: walkę o swój teren, wskakiwanie na drzewo przez gzyms i na balkon mieszkanki kamienicy, karmienie kocich dzieci, wygrzewanie się na fotelach, występach i dachach budynków.
Nie pokazano ani jednej sytuacji, która byłaby zagrożeniem dla zdrowia i życia kota ze strony ludzi. Nawet odrobiny niechęci.
Wypowiadają się o nich różne osoby – ekspedientka, właściciel baru, karmiciele, rybak, plastyczka, straganiarze. Niektórzy uważają, że przez koty mają kontakt z Bogiem.
Koty w Stambule to nie tylko te wolno żyjące ale o nich jest opowieść.
Jednak i one potrzebują ludzi – karmienia, pomocy weterynaryjnej czy głaskania. To wspaniała symbioza. Koty nie są wredne i egoistyczne – odwdzięczają się – a to tępieniem szczurów, a to wskazaniem leżącego portfela z sumą ratująca trudną sytuację życiową. A nawet stają się lekiem na cale zło, czyli depresję.
Najchętniej buszują na targowisku, bo tam jest pod dostatkiem ryb i innego jedzenia. Co się stanie gdy władze miasta zlikwidują to miejsce? Gdzie się biedaki podzieją?
Może jednak powinno się pomyśleć o częściowej chociaż sterylizacji.
Potrafią sobie jednak radzić na przykład domagając się poczęstunku od gości w restauracji siedzących na zewnątrz lokalu lub drapiąc w szybę baru. Czy nikt im nie odmawia? Na filmie jest ogólna aprobata dla tych pełnoprawnych mieszkańców miasta.
Ale zdarza się, że ktoś wyrzuci kota z domu i ten szuka nowego. A nawet podrzuci rybakowi kocięta. Więc idealnie nie jest – ale nobody`s perfect. Nawet Turcy w Stambule.
Polecam.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Byłam na filmie, naprawdę warto go zobaczyć. To miasto, koty i ludzi, którzy ofiarowują im karmę lub ciepłą dłoń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dokument o królikach w Berlinie widziałam, wiele scen kręcono gdzie indziej, ciekawe gdzie biedne się teraz podzialy

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak bede w Stambulke rozejrze sie za tymi kotami!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie obejrzę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koty podmiot i bohater takze tekstow wielu piosenek https://www.youtube.com/watch?v=tZUcCRzwHtY

Komentarz został ukrytyrozwiń

jest tylko jeden wspanialszy film o zwierzetach w wielkim miescie opowiesc o krolikach ktore zyly pomiedzy poszczegilnymi obwarowaniami tzw. muru berlinskiego. A te koty rzymskie upodobaly sobie zwlaszcza Coloseum, byly tam dokarmiane

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obejrze film o kotach z przyjemnoscia. Ale do tej pory bylem przekonany na podstawie wspanialego dokumentu telewizyjnego na ten temat sprzed lat o kotach w Rzymie, ze wlasnie w Wiecznym Miescie bylo a moze i jest najwiecej kotow w wielkim miescie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdzie indziej, właśnie jak w Stambule można obserwować koty. Byłam tam i rzeczywiście niesamowita jest ilość kotów na ulicach. A na film też pójdę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.