Facebook Google+ Twitter

Kownacki: Kłamstwa w sprawie ambasadorów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-11 15:32

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki nazwał kłamstwem wypowiedzi szefa MSZ o setce niepodpisanych nominacji na polskie placówki dyplomatyczne.

"Oczywistym kłamstwem jest, że brakuje 100 ambasadorów" - zaznaczył Kownacki na konferencji prasowej. Według Kownackiego, minister obraża prezydenta uwagami w rodzaju "apeluję o większą sumienność". Ja apeluję do ministra o elementarną uczciwość i nie wprowadzanie w błąd opinii publicznej" - powiedział szef Kancelarii Prezydenta.

Jak wyjaśnił Kownacki, na podpis głowy państwa oczekuje piętnaście wniosków o powołanie ambasadorów, z czego trzy zostały złożone w ciągu ostatnich dni.

Szef Kancelarii Prezydenta skrytykował też odejście od praktyki konsultowania z prezydentem zamiaru nominacji dyplomatycznych.

Z podanych przez szefa MSZ-tu danych wynika, że na równego rodzaju nominacjach brakuje stu prezydenckich podpisów. Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej mówił rano w Polskim Radiu, że zaniechania prezydenckiej administracji liczą aż pięć list nazwisk. Problem dotyczy w sumie 37 placówek. W kilku przypadkach ambasadorzy nie otrzymali listów uwierzytelniających, bez których nie mogą rozpocząć normalnej pracy.

Na pytanie komu wierzyć w tej kwestii - ministrowi czy prezydentowi Kownacki powiedział: "Należy wierzyć sobie. Można sprawdzić te informacje, np. w określonych placówkach dyplomatycznych"
Spór na linii Pałac Prezydencki - MSZ rozgorzał, gdy się okazało, że Anna Fotyga nie pojedzie na placówkę do Nowego Jorku. Jej kandydaturę na ambasadora przy ONZ-cie zablokowali Donald Tusk i Radosław Sikorski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.