Facebook Google+ Twitter

Kownacki: Prezydent może zawetować ustawę o prokuraturze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-17 22:22

Minister w Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki uważa, że Lech Kaczyński może zawetować nowelizację ustawy o prokuraturze. Nowelizację przyjęli wczoraj posłowie i została skierowana do Senatu.

Dokument wprowadza między innymi rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Przewiduje on również, że Prokurator Generalny będzie od przyszłego roku powoływany na jedną - sześcioletnią kadencję. Powoływałby go prezydent spośród dwóch kandydatów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratorów. Ustawa przewiduje także likwidację Prokuratury Krajowej, a w jej miejsce wprowadza Prokuraturę Generalną.

Zdaniem Piotra Kownackiego weto prezydenta nie jest przesądzone, ale jest możliwe. Minister zaznaczył, że Lech Kaczyński już wcześniej wielokrotnie przedstawiał swój pogląd w sprawie nowelizacji, dlatego ewentualne weto nie może nikogo dziwić.

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma przekonuje z kolei, że rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego uwolni prokuraturę od wpływów politycznych. Dodaje, że samodzielność prokuratora to większe poczucie odpowiedzialności i skuteczności.

PiS krytykuje nowelizację. Była wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa uważa, że nowa ustawa upolitycznia i osłabia prokuraturę. Jej zdaniem, zapewnienia przedstawicieli rządu o uniezależnieniu prokuratury to puste słowa.

Posłanka nie ma wątpliwości, że ustawa jest niezgodna z konstytucją, dlatego jej zdaniem nie wejdzie w życie. Zarzuciła autorom niechlujstwo, bowiem chcą oni, by Krajowa Rada Sądownictwa wybierała kandydata na prokuratora generalnego. Organ ten nie ma takich uprawnień - przekonuje Kempa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.