Facebook Google+ Twitter

Kozaczki, garnki i trochę słodyczy. 10-lecie akcji Szlachetna Paczka

Co roku w akcji Szlachetna Paczka udział bierze prawie 5 tysięcy wolontariuszy. To zazwyczaj młodzi ludzie, którzy swój wolny czas i dobrą energię poświęcają, aby pomóc potrzebującym. A tych w zeszłej edycji było blisko 48 tysięcy.

 / Fot. materiały prasoweSzlachetna Paczka to ogólnopolska akcja Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku świętuje swoje 10-lecie. Idea niesienia bezpośredniej pomocy pojawiła się w głowie księdza Jacka Stryczka
i najpierw dotyczyła przygotowania podarków dla 10 rodzin z jednej z krakowskich dzielnic. Z czasem jednak wykroczyła poza Kraków obejmując okoliczne miasta, by wreszcie rozprzestrzenić się na całą Polskę.

Rozmowa to podstawa!

Na początku akcji trzeba pozyskać i przeszkolić wolontariuszy, którzy działają
w poszczególnych rejonach. Jednym z nich jest teren Bielan, Łomianek i Pomiechówka. Na tym obszarze pracuje ponad 30 wolontariuszy mających pomóc 90 rodzinom. Ich pierwszym zadaniem jest odwiedzenie 2-3 rodzin, nad którymi sprawują bezpośrednią opiekę. Dzwonią do nich, umawiają się na rozmowę i przeprowadzają ankietę, aby poznać sytuację każdej
z nich. Spotkanie się z rodzinami ma pomóc w określeniu ich potrzeb. Nierzadko towarzyszy temu zakłopotanie. Rodziny wspominają o braku podstawowych artykułów żywnościowych, proszku do prania czy działającej kuchenki. Dorośli, a nawet dzieci, nie chcą również wyjawić jaki upominek sprawiłby im radość. O swoim marzeniu w zeszłym roku nie chciała powiedzieć także 12-letnia Kamila. W końcu jednak wyszeptała do ucha wolontariuszce: - chciałabym takie ciepłe kozaczki na zimę. Nie muszą być takie ładne, jak mają moje koleżanki w klasie, tylko ciepłe, zimowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Każda pomoc jest godna pochwały.

Akcja "podaruj drugi raz", o której pisze pani Barbara, uważam za bardzo praktyczną i mogła by mieć zastosowanie również w Polsce. Z pewnością w wielu domach jest pewnych "dóbr" za dużo a gdzie indziej ludzie cierpią niedostatek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Szwajcarii "szlachetna paczka " to akcja "podaruj drugi raz".
Otóż zaraz po Bożym Narodzeniu są na poczcie do dyspozycji naklejki z wypisanym adresem "podaruj drugi raz" Caritasu lub innej organizacji. Za darmo, bez opłat pocztowych, można wysłać dowolnej wielkości paczkę z prezentami i słodyczami.
Podaruj drugi raz-> dlatego, że często dostajemy pod choinką różne rzeczy które są nam niepotrzebne lub nie podobają się, można je podarować komuś kto potrzebuje.
Wolontariusze te paczki otwierają , segregują i wysyłają dalej. trzeba zdążyć do Trzech Króli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.