Facebook Google+ Twitter

Kozienice zapraszają na festiwal i nie tylko

W dniach 1-2 lipca, w Kozienicach odbędzie się już po raz piąty doroczny, ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej im. Bogusława Klimczuka.

Festiwal jest największym kulturalnym wydarzeniem w rocznym cyklu imprez, jakie odbywają się w Kozienicach. Swoją obecnością zaszczycają go gwiazdy piosenki i scen teatru. Festiwal odbywa się na pięknym amfiteatrze, położonym w pięknej scenerii – nad samym jeziorem Kozienickim.

Niestety, dzisiaj już mało kto pamięta kim był Bogusław Klimczuk. Jeszcze mniej kojarzy go z Kozienicami. Ten urodzony w 1921 roku właśnie w Kozienicach kompozytor, dyrygent, aranżer i pianista był jedną z najważniejszych person polskiej piosenki w drugiej połowie ubiegłego wieku. To spod jego ręki wyszły m.in. takie przeboje, chociaż właściwsze byłoby tu słowo – szlagiery, jak „Cóż wiemy o miłości”, „Czarny Alibaba”, „Andiursza” i „Rudy rydz”. To on wylansował grupę Novi, trzymał pieczę nad Trubadurami. A już naprawdę nieliczne jednostki zdają sobie sprawę, że dżingiel, po dziś dzień ten sam, którym wita publiczność orkiestra podczas festiwalu w Opolu, z którym był związany od 1963 roku (odgrywany także np. podczas wręczania nagród) jest również autorstwa Klimczuka. Piosenki do jego tekstów śpiewała większość ówczesnych gwiazd piosenki polskiej.

W tym roku, z racji jubileuszu, festiwal zapowiada się szczególnie interesująco. Tradycyjnie już poprowadzą go Maria Szabłowska i Paweł Sztompke z radiowej „Jedynki”. W jury zasiądzie m.in. Danuta Lubecka – redaktor muzyczny Programu I Polskiego Radia. Oprócz części konkursowej, gdzie wystąpi 16 zakwalifikowanych wykonawców, na scenie, w części artystycznej pojawi się Justyna Steczkowska. Drugi dzień festiwalu zakończy koncert Marcina Rozynka.

Istnym novum, będzie natomiast część festiwalu zatytułowana „Gwiazdozbiór”, gdzie piosenki Klimczuka zaśpiewają gwiazdy piosenki i filmu i teatru - Anna Korcz, Justyna Sieńczyłło, Katarzyna Skrzynecka, Marta Walesiak, Beata Wyrąbkiewicz, Damian Aleksander, Konrad Imiela, Emilian Kamiński, Roman Kołakowski, Mariusz Kiljan, Wojciech Machnicki, Janusz Radek, Stanisław Wielanek.

Tym razem opiekę nad muzyczną stroną festiwalu sprawować będzie Kameleon Sekstet i Orkiestra pod dyrekcją Radosława Kiszewskiego. Kierownikiem artystycznym będzie Roman Kołakowski. Imprezie patronuje m.in. minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski.

Jednak tego lata Kozienice czekają nie tylko na melomanów. W mieście warto zatrzymać się na parę dni także po zakończeniu festiwalu. Bliskość Warszawy, oryginalne położenie (Puszcza Kozienicka), a przede wszystkim odpowiednia infrastruktura i piękny krajobraz czynią z Kozienic fantastyczne miejsce do wypoczynku, rekreacji, a także czynnego uprawiania sportu. Zamieszkać można tutaj w pensjonacie, domkach campingowych, bądź rozbić namiot na polu namiotowym. Całość wchodzi w skład Ośrodka Rekreacji, który dysponuje także boiskami do siatkówki plażowej, kortami tenisowymi, krytym basenem, a także najnowocześniejszym stadionem w regionie, gdzie swoje mecze rozgrywa III-ligowy MG-MZKS Kozienice, oraz halą sportową.

Kozienice, są również miastem historycznym – urodził się tutaj król Zygmunt Stary, a w dworze królewskim mieści się obecnie Urząd Miejski. Będąc w Kozienicach, niewątpliwie warto też odwiedzić muzeum, park (odnowiony niedawno na „angielską” modłę) czy pojeździć rowerem po wielu ścieżkach rowerowych Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Mnogość parków, lasów, bliskość Wisły i powyższe zalety, czynią z Kozienic bardzo ciekawe i fajne miejsce na spędzenie wakacji czy letniego urlopu. Zaledwie osiemdziesiąt kilometrów od Warszawy jest miejsce, gdzie można fantastycznie odpocząć.

Informacje o zabytkach, szlakach turystycznych, galerie, a także mapy znajdują się na stronie www.kozienice.dt.pl . Wszelkie informacje o ośrodku rekreacji, noclegach, dostępne są na stronie   www.kckris.pl . Natomiast o Bogusławie Klimczuku, warto poczytać na stronie www.dkkozienice.dt.pl/klimczuk/o_kompozytorze.php .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.