Facebook Google+ Twitter

"Kozietulski i inni" - epopeja losów polskich Mariana Brandysa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-03 16:47

Samo słowo „kozietulszczyzna” weszło już dawno do słownika polskiego. Myślę jednak, że by dobrze je zrozumieć, warto zapoznać się z tą niesłychanie barwną postacią, będącą uosobieniem wszystkich cech, z których my Polacy jesteśmy najbardziej dumni.

 / Fot. MG„Kozietulski i inni” to wspaniała, rozległa epopeja losów polskich w dobie wojen napoleońskich, a zarazem solidnie udokumentowana panorama epoki, z pasjonującą analizą motywów działań polskich bohaterów wojen prowadzonych przez cesarza Francuzów, takich jak płk Jan Kozietulski, ks. Józef Poniatowski, gen. Jan Henryk Dąbrowski, gen. Wincenty Krasiński, gen. Tomasz Łubieński czy gen. Józef Zajączek.

To także opowieść o dyplomacji, dworach i spiskach, o strategiach głównych sojuszników i przeciwników Napoleona. Ten historyczny reportaż napisany wspaniałą polszczyzną, pełen oryginalnych odkryć, anegdot i smaków, wypełniony jest przez wiele dokumentów epoki, głównie korespondencji i pamiętników głównych aktorów i świadków opisywanych wydarzeń.

„Kozietulski i inni” to przykład pisarstwa historycznego i zarazem patriotycznego w tym najgłębszym sensie, gdyż pomagającego lepiej zrozumieć polską współczesność. To przykład mądrego badania przeszłości i niedoścignionego stylu, którego powrotu i odrodzenia w nowym piszącym pokoleniu winniśmy sobie życzyć jak najprędzej. A jednocześnie jest to wspaniałe studium miłości synowskiej i braterskiej.

"Kozietulski i inni"
Marian Brandys


Wydawnictwo wydawnictwomg.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.