Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4216 miejsce

Koziołek Matołek wraca na ekrany

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-01 14:31

W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Właśnie nową zaczął podróż...

Te słowa, doskonale znane miłośnikom jednej z najpopularniejszych polskich „dobranocek”, wkrótce znów popłyną z ekranu. Studio Miniatur Filmowych w Warszawie rozpoczęło przygotowania do realizacji pełnometrażowego filmu o przygodach Koziołka Matołka. – Tym razem nie będzie to jednak kino drogi, chociaż Pacanów w filmie się pojawi, bo inaczej być nie może – mówi dyrektor Studia, Włodzimierz Matuszewski.

Film nosi roboczy tytuł „Koziołek Matołek i porywacze zabawek”. Będzie rozgrywał się współcześnie.
Studio pozyskało już prawa do wykorzystania postaci. Trwają prace nad scenariuszem. – Będziemy konfrontować nasze pomysły z publicznością, zarówno z dziećmi, jak i z pamiętającymi dawny serial rodzicami – zapowiada dyrektor Matuszewski. Film zostanie zrealizowany techniką animacji komputerowej, punktem wyjścia będą jednak rysunki. Co ważne – różniące się od klasycznych.

Pierwsze komiksowe historyjki o Matołku, pisane przez Kornela Makuszyńskiego (1884-1953), z ilustracjami Mariana Walentynowicza (1896-1967), powstały w roku 1933. Wiąże się z nimi ciekawa legenda. Podobno przed wojną w jednej z krakowskich kawiarni siedział smutny, ubogo ubrany mężczyzna. Obok świetnie bawiło się kilku literatów. W końcu zwrócili uwagę na smutnego sąsiada, pytając, skąd pochodzi. Okazało się, że z Pacanowa, małej, biednej wioski. Kornel Makuszyński stwierdził wówczas, że jakoś temu „Pacanowi” trzeba pomóc. I postanowił coś napisać.

Przygody Koziołka Matołka znalazły się w czterech zeszytach. Co ciekawe, znany nam kształt graficzny bajki jest trzecią z wersji Walentynowicza. Baśń lansowała wartości patriotyczne – Koziołek nosi barwy narodowe, białe futerko i czerwone spodenki. Autorski duet stworzył jeszcze kilka innych, utrzymanych w podobnej konwencji, bajek – „Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki”, „Bajka o wawelskim smoku”, „Wanda leży w naszej ziemi”.
W latach 1969-1971 w Studiu Miniatur Filmowych powstał 26-odcinkowy serial „Dziwne przygody Koziołka Matołka” x , według scenariusza Andrzeja Lacha i Romana Dusia. Produkcja filmu rozpocznie się za rok. Nie wiadomo jeszcze, ile film będzie kosztował. – Podobne produkcje w Europie kosztują 5-10 milionów euro. U nas będzie taniej – mówi Włodzimierz Matuszewski. Film wejdzie na ekrany w roku 2008.
Włodzimierz Jurasz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Idiota dal komentarzpowyzej
  • Idiota dal komentarzpowyzej
  • 05.12.2010 20:04

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koziołek Matołek is the best!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubie Koziołka Matołka:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.