Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2685 miejsce

Kozubnik - 11 lat po śmierci

Kompleks turystyczny, wybudowany w latach 70. przez HPR, nie funkcjonuje od 1996 r. Dziś zostały po nim jedynie żelbetowe konstrukcje, zniszczone szyldy, pozrywane tapety i rozbite szyby. Jednak jest szansa, że obiekty powrócą do swojej świetności

- Obraz Kozubnika w czasach świetności widzę jak przez mgłę. Nic dziwnego, bo gdy do zamykano raz na zawsze, miałem 7 lat. Pamiętam, że były takie bary, do których wszyscy mogli wejść, ale był jeden - Danel, wstęp do niego - jak mówiła mi mama - mieli tylko "bogaci ludzie w garniturach". Dla zwykłych turystów "wstęp wzbroniony". Ta słynna nazwa, Danel, na zawsze pozostanie w głowach mieszkańców wsi Kozubnik...

Lata świetności


Kompleks hoteli w Kozubniku (obecny wygląd) / Fot. Marek DługajczykWyrównanie gruntów pod budowę hoteli miało miejsce w 1969. W ciągu dwóch lat na terenie dzisiejszych ruin stanął Zespół Domów Wypoczynkowo - Szkoleniowych, którego właścicielem było Hutnicze Przedsiębiorstwo Remontowe. Kozubnik stał się wtedy ogromnym kurortem. Na górce znajdował się wyciąg narciarski, w ośrodku liczne kawiarnie, restauracje oraz kryta pływalnia. Można było grać w siatkówkę, tenisa, korzystać z masaży, usług fryzjersko- kosmetycznych oraz... gabinetu odnowy biologicznej! Nawet jak na dzisiejsze czasy, był to kompleks na wysokim poziomie. Wszystko prosperowało doskonale. W roku 1987, na dłużej niż 24 godz., w Kozubniku zatrzymało się 31 887 tys. osób! Wśród nich byli przede wszystkim partyjni dygnitarze, m.in. syn Breżniewa. W sali konferencyjnej organizowane były przeróżne zebrania i szkolenia państwowe, jak i międzynarodowe.

Koniec komunizmu, amerykańscy inwestorzy


Wraz z przejściem Polski na gospodarkę rynkową, HPR zaczęło mieć problemy. W 1994 r. zamknięto ośrodek. Oczywiście, na miejsce poprzednich właścicieli chciało wkroczyć wielu innych inwestorów. Udało się to właśnie spółce DANEL, którą tworzyli dwaj bracia z USA. Wszystkie hotele znów zaczęły funkcjonować, ale już nie tak dobrze jak dawniej, przestały być remontowane. Turystów, odwiedzających Kozubnik było o tysiące mniej - nie mogli już przyjeżdżać na wczasy za półdarmo. Wreszcie spółka Danel popadła w takie długi, że w 1996 r. sąd ogłosił jej upadek, a zadłużenie oszacowano na... 28 mln złotych!

Totalna rozbiórka


Do ok. 1998 r. funkcjonowała tam jeszcze jedna kawiarenka, ale z przyczyn naturalnych również ją zlikwidowano. Ludzie zaczęli wykradać wszystko, co się dało - od dywanów i kasetonów, przez tapety, kwiatki, druty, przewody (nawet te, biegnące pod ziemią), na gniazdkach elektrycznych skończywszy. Sporą część zabrał również syndyk. Jednak wyposażenie ośrodka nie wystarczyło, by spłacić długi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

mateusz klose
 • mateusz klose
 • 13.07.2012 19:48

przy ruinach byłem tam również na pooglądanie widziałem danela i jego brata danel był oszustem miał również ośrodki w nad morzem kto tam pracował napewno zna harry brdzo do bry człowiek on ruwnież tam pracował w czaschświetności

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kacper Kacperski
 • Kacper Kacperski
 • 15.05.2012 23:37

To nie jedyny taki ośrodek, choć najbardziej znany. Inne opuszczone ośrodki to dom wczasowy "Zdrowie" w Gdyni Orłowie i dom wczasowy "Maciejka" w Ustroniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
PAWLO
 • PAWLO
 • 12.04.2012 14:24

Te "minusowe" oceny w komentarzach to chyba od "solidaruchów i PiS tuków", bo oni tak na wszystko plują !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Korczyk
 • Jan Korczyk
 • 08.04.2012 18:14

Pracowałem tam w latach 1977 do 1989-Mogę coś powspominać.Pozdrawiam Martę Szpak oraz Janusza Miłkowskiego na tym forum,oraz wielu innych co pracowali na ośrodku w moich latach pracy.Mój e:meil jan.ko2@op.pl----Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał, ciekawe miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
PAWLO
 • PAWLO
 • 10.03.2012 11:15

Tak, tak to było wybudowane za tych niedobrych czasów. Choć w partii nie byłem, 2 razy się wczasowałem. SOLIDARUCHY to wasza wina!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ziemor
 • ziemor
 • 31.10.2011 20:11

Też coś dołożę od siebie - kawał pracy - 41 miejsc z Kozubnika HPR
Pozdrawiam
http://www.youtube.com/watch?v=ZuIqU4jq84w

Komentarz został ukrytyrozwiń
MARK ZAREBA
 • MARK ZAREBA
 • 12.10.2011 14:52

Pamietam pijalnie piwa "stodala" i "piekielko" to byly czasy 1984

Komentarz został ukrytyrozwiń
pimek
 • pimek
 • 29.05.2011 21:38

Byłem tam dzisiaj i musze powiedziec ze jeszcze nie jest tak zle
Śmiało można przyjechac

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Miłkowski
 • Janusz Miłkowski
 • 19.11.2010 20:08

Najbardziej mnie śmieszą komentarze i opisy historii ośrodka o którym nikt nie ma pojęcia a ci co tam pracowali nie zabierają głosu a pozdrawiam wszystkich znajomych i do wiadomości wszystkich "Danel" to epizod końcowy ośrodka bo facet o tym nazwisku go zniszczył i w sumie nawet podobno całkowicie za niego nie zapłacił.Lata największej świetności to 1978- 1984/5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.