Facebook Google+ Twitter

"Kożuchów. Mieszkańcy nie będą mogli palić". To był żart primaaprlisowy!

Rygorystyczne przepisy w gminie Kożuchów (Lubuskie): zarówno w miejscach publicznych, jak i prywatnych, palenie papierosów będzie możliwe tylko w specjalnie zbudowanych pomieszczeniach.

 / Fot. Tomasz Sienicki, licencja CC 3.0Całkowity zakaz palenia papierosów w każdym publicznym miejscu, także w prywatnych mieszkaniach, domach, na otwartych przestrzeniach - przewiduje projekt ustawy radnych miejskich w Kożuchowie. Dla palaczy wybudowane będą specjalne pomieszczenia z wentylacją, które umieszczane zostaną w ustronnych miejscach i poza skupiskami mieszkańców.

Wiadomosci24.pl jako pierwsze dotarły do tak ortodoksyjnego dokumentu.

Dokument nad wymiar światowy – nie ukrywają tego sami autorzy uchwały. - To jest szansa, abyśmy zostali liderami antynikotynowego społecznego ruchu, jak i działań proekologicznych – górnolotnie mówi jeden z kożuchowskich radnych. - Nasza gmina na wprowadzeniu w życie tej ustawy zdobędzie światowy poklask i szacunek. Kożuchów stanie się miejscem pielgrzymek turystycznych. A za tym wszystkim kryją się jeszcze dotacje z unijnej kasy – zachwala ustawę radny z PO.

Jest o co walczyć

Gmina kolejny rok żyje na kredyt. Nowa ustawa o finansach publicznych i długi zaciągnięte na wkład własny unijnych projektów skomplikowały życie samorządowcom. Brakuje pieniędzy na funkcjonowanie miasta i na inwestycje w terenie, o których już się nie myśli, bowiem codziennie dług zwiększa się do rekordowych 59 procent. Jeszcze jeden punkt i sytuacja stanie się dramatyczna. Władzom Kożuchowa zagrozi wówczas prowadzenie przez wojewodę zarządu komisarycznego.

Tegoroczny budżet ma zamknąć się w dochodach na kwotę 38 mln zł, z kolei na wydatki przewidziano ponad 40 mln zł.

- Wszystko mamy pod kontrolą – zastrzega się burmistrz Andrzej Ogrodnik, nie dając wiary krążącym opiniom, że może do ratusza zapukać komisarz. Wierzy, że wyjdzie gmina na bezpieczną prostą.

Mimo zapewnień lidera - radni liczą na cud

Tym cudem ma być rygorystyczna ustawa o zakazie palenia papierosów na terenie kożuchowskiej gminy. Autorzy ustawy uważają, że wprowadzenie jej w codzienne życie nie wzbudzi postaw antyobywatelskich, bowiem ustawa złączona będzie z modyfikowaną ustawą ekologiczną, w szczególności z ochroną naturalnego środowiska. Wszystko to zmierza do jednego celu: przyciągnięcia na masową skalę turystów, co z kolei oznacza jedno: wzbogacenie się lokalnego społeczeństwa i wydźwignięcie z zapaści finansowej gminy.

Dotychczasowa oferta gminy - XIV-wieczny zamek wraz z fosą i murami obronnymi w mieście czy lapidarium rzeźby nagrobkowej na cmentarzu datowanym na I połowę XVII w. - nie są już lepem. Zamek pozbawiony jest oryginalnych atrakcji, a lapidarium ulega dewastacji przez okolicznych wandali. Rewitalizacja śródmieścia również jest spowolniona przez co chwilę odkrywane lochy pod zabudowaniami.

Poszczególne zapisy ustawy zakazują powszechnego zakazu palenia papierosów, w tym fajki, i używania tabaki we wszystkich miejscach publicznych: na ulicach, skwerach, polach, łąkach, a także na terenach własności prywatnej. Zakaz ponadto obejmuje domy, mieszkania, wszelkie zagrody.

- Jednym słowem: totalny zakaz palenia wszędzie tam, gdzie żyje, pracuje i spędza wolny czas człowiek – wyjaśnia podekscytowany radny z komitetu wyborczego Porozumienie dla Kożuchowa.

Komórki dla palaczy

Magistrat dla palaczy wybuduje specjalne, estetyczne, zadaszone i wolnostojące pomieszczenia, które będą usytuowane w kilku punktach miasta, także w każdej wiejskiej miejscowości, w terenie zaś – na specjalnych parkingach. W pomieszczeniu zamontowane będą specjalistyczne wentylatory do wchłaniania dymu papierosowego. Ponadto pomieszczenia wyposażone będą w wodę, toaletę i w ławeczki. Codziennie będą czyszczone.

Nieco inaczej będzie to wyglądało na terenach i posesjach prywatnych. Tu własnym kosztem właściciele zobligowani będą do wybudowania dla własnego użytku podobnych pomieszczeń na zewnątrz. Rolnicy, pragnący palić papierosy w trakcie prac polowych, muszą także wybudować na polach odpowiednie budynki.

Ustawa również zakazuje palenia papierosów we wszelkich pojazdach mechanicznych, także i tych przejeżdżających przez gminę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

krzysztof5426
 • krzysztof5426
 • 01.04.2012 23:47

Dzisiaj 1KWIETNIA !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
6542
 • 6542
 • 01.04.2012 21:28

To cowyprawiają politycy i pseudopolitycy woła o pomstę do nieba.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
 • ad Rem
 • 01.04.2012 17:30

Fajny żart , pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

wyżlą tajniaka do każdego domu aby podglądu przez okno, i tak w łażące morze pali jak siedzi na sedes?? złapią go na tronie jak Sr.... i Pali jak lokomotywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wybredny
 • Wybredny
 • 01.04.2012 12:00

Ja bym tam jeszcze wprowadził zakaz oddychania rano przed umyciem zębów , i puszczania "bąków" czy ktoś porobił badania ile to "smrodu " w powietrze trafia. Za artykuł dla Pana Zbigniewa wielki ukłon , udało się Panu trochę namieszać ...5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 01.04.2012 11:52

Dobre na prima aprilis.Gratuluję.Co ciekawe to może się kiedyś sprawdzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Antonina Markowski
 • Antonina Markowski
 • 01.04.2012 11:47

Jeśli to nie żart - to właśnie jest doskonały pomysł na przyciągnięcie kasy dla magistratu Kożuchowa: karząc obywateli za łamanie ich durnego przepisu. Dochody będą tak wysokie, że mogą być rzeczywiście najlepszą gminą w kraju, a może i na świecie, a radni będą się paść z dumy i wysokich dochodów osobistych, zaś gdy najdzie ich ochota na pyknięcie sobie "szluga" będą sobie schodzić do podziemia magistratu, gdzie w wielkim zakamuflowaniu będą rozkoszować się dymkiem. Jak za czasów Al Capone. Nawet maja szansę, że będą o nich pisać książki, a może nakręcą film. Ich sława rozejdzie się po całym globie. To, dopiero powód dla dumnych piersi panów (może i pań) urzędników małego Kożuchowa. Brawo ! Panowie (i panie). Gratulacje ! (Za idiotyzm) !!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyjechałem na tygodniowe wakacje, wracam i od razu natrafiam na takie "coś". Nie mają w Kożuchowie nic lepszego do uchwalenia??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mo coś takiego! Wypisz, wymaluj... prima aprilis. Pozdrawiam primaaprilisowo!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kim dzong kacz
 • kim dzong kacz
 • 01.04.2012 10:37

zamiast palic lepiej fikac.to mowie Ja Kacz chociaz tej drugiej jak niektorzy mowia przyjemnosci nie bylo mi dane sprobowac.w mlodzienczych latach chcialem isc na teologie ale mnie nie przyjeto z powodu tego ze sie w szkole dobrze uczylem.sprawy seksu znane mi sa z opowiadan biskupow kupuje gazety porno ogladam zakazane dla dzieci filmy.mam bujna wyobraznie i w nocy czesto budze sie caly spocony trzymajac cos kudlatego w dloni co pozniej okazuje sie kotka.papierosy palic zaczalem stosunkowo wczesnie majac 4 lata.z bratem skrecalismy papierosy z suchych lisci w trybunie ludu ktora kupowalismy a ktora nasz ojciec z mama wyrywali sobie z reki.popieram radnych kozuchow w ich poczynaniach to mowie
Ja Kacz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.