Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7814 miejsce

Krach na światowych giełdach. Frank kosztuje już ponad 4 zł

Po wczorajszym optymiźmie nie pozostało śladu. W środę wszystkie światowe giełdy zanotowały spadki. Kolejny raz umocnił się frank. W sprawie jego kursu i stanu polskiej gospodarki zabrał dziś głos premier Donald Tusk.

Wall Street / Fot. Mika93/CC A-S A3.0G/WikimediaEuropejskie giełdy zakończyły dzień na minusie. Węgierski BUX zamknął się na poziomie - 6,75 proc, francuski CAC 40 zniżkował o 5,45 proc., a niemiecki DAX stracił 5,13 proc. Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 3,05 proc.

Na giełdzie warszawskiej nie było lepiej. WIG 20 stracił 5,16 proc., a WIG 4,25 proc. Znacznie spadły też indeksy małych i średnich firm. Frank szwajcarski sięgnął kursu 4,18 zł, by na zamknięciu giełdy osiągnąć cenę 4,04 zł. Ale w bankach i kantorach frank jest jeszcze droższy.

Czytaj także: Frank przekroczył kolejny próg. Kosztuje już 4,07 zł. Na giełdach nerwowo

Portal dziennik.pl cytuje wypowiedź głównego analityka Xelionu Piotra Kuczyńskiego, który tak skomentował sytuację na europejskich rynkach: "Spadki w Europie są raczej skutkiem pogłosek krążących w środę po rynku, że Francja może mieć obniżony rating przez Standard & Poor's. Po drugie dramatycznie taniały akcje banków włoskich, hiszpańskich i francuskich - według zasady, że skoro Fed i EBC kupują obligacje, to obligacji na razie przecenić się nie da, ale przeceniamy banki. To też powodowało odpowiednią atmosferę".

Amerykańskie giełdy również dołują. Po godz. 17. Dow Jones oraz S&P 500 traciły po ok. 3,6 proc., a Nasdaq spadał o 3,3 proc.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W kwestii krachu na polskiej giełdzie - polska gospodarka nie ma tu niestety nic do rzeczy. Chodzi tu przede wszystkim o odpływ kapitału zagranicznego, warszawska giełda jest rynkiem peryferyjnym i choćby Tusk z Rostowskim nago na uszach stawali to nic tego nie zmieni. Podobnie sytuacja wygląda ze złotówką i frankiem - zresztą przyczyny są dokładnie te same.

Duzi sprzedają => podaż > popyt => Mali widzą, że spada => i mamy -5% na WIG 20

Ekonomia czasem boli;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.