Facebook Google+ Twitter

Krach na tarnowskim rynku mediów?

Nikną media w Tarnowie. W ich miejsce, co prawda, powstają nowe, ale coraz mniej tarnowskich dziennikarzy można zaprosić na konferencje prasowe.

Czy organizowanie konferencji prasowych w Tarnowie ma obecnie sens? Nie są to już czasy, kiedy na takich spotkaniach gościło kilkunastu dziennikarzy. Dziś przybywa tylu dziennikarzy, że można ich policzyć na palcach jednej ręki.

Rynek mediów w Tarnowie zdecydowanie topnieje. Po 1989 r. w Tarnowie funkcjonowały dwa tygodniki: niebieskie „TEMI” - "Tarnowski Magazyn Informacyjny" i czarne "TEMI" - „Tarnowskie Echo Magazyn Informacyjny”, kilka oddziałów dzienników: „Gazety Krakowskiej”, „Dziennika Polskiego”, „Gazety Wyborczej” oraz „Czasu Krakowskiego” i jeden miesięcznik kulturalny „Tarniny”.

Są to jednak czasy, które starsi dziennikarze wspominają z łezką w oku. Obecnie, po niedawnej likwidacji tarnowskiej „kablówki”, gromnicę zaświecono „czytelnikowskiemu” „Dziennikowi Polskiemu”. Przestał również funkcjonować rzetelny Portal „InterMAKS”.

Wcześniej śmiercią naturalną umarło „Echo Tarnowa”, niby konkurencja dla lokalnego tygodnika o płaczliwym (za cesarstwem) przymiotniku – Galicyjski, zaś Zakłady Azotowe zlikwidowały własną "zakładówkę", mającą przez lata miejski charakter, w ostatnich miesiącach życia przemianowaną na „Kurier Małopolski”.

Starą nazwę "zakładówki" – „Tarnowskie Azoty” zachowano dla biuletynu
wydawanego przez Zakłady Azotowe raz na miesiąc. Kiedyś w Tarnowie wydawane były jeszcze, oprócz „Tarnowskich Azotów” , dwie "zakładówki" – „Metalowiec Tarnowski” przez Fabrykę Obrabiarek Specjalizowanych „Ponar – Tarnów” (dzisiejsze Zakłady Mechaniczne Tarnów) oraz „Tamelowiec” przez Fabrykę Silników Elektrycznych „Tamel”.

Wśród czasopism na tarnowskim rynku mediów ostały się: dziennik „Gazeta Krakowska” i lokalny tygodnik „TEMI”, informujący głównie o Tarnowie i Brzesku. Ach, jest jeszcze „Tarnowski Gość Niedzielny” (ale ten ma jasno sprecyzowaną tematykę) i parę gazet parafialnych. Z telewizji (kiedyś Telewizja Kraków miała w Tarnowie własny ośrodek) pozostały głównie trzy wschodzące telewizyjne „gwiazdy internetowe” - www.imav.tv, www.tarwizja.pl oraz www.tarnowska.tv.

Lukę informacyjną w Tarnowie próbuje wypełnić kilka portali. Medialny krajobraz w Tarnowie dopełniają dwa radia – rozważne RDN Małopolska i pełne techno, głównie dla małolatów „ESKA”.

Jest więc na tarnowskim rynku mediów jedna wielka bryndza. Mimo kolorowych, tarnowskich pism, brakuje kolorytu tarnowskim mediom. I pomyśleć, że historia mediów w Tarnowie sięga 1848 r., kiedy to powstało pierwsze medium – Gazeta Tarnowska, Godło: Zgoda.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Myślę, że problem ten nie dotyczy wyłącznie Tarnowa. Lokalne media ustępują ogólnopolskim, bo liczy si kasa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.