Facebook Google+ Twitter

Kradzież figurki św. Józefa z bytomskiej kamienicy

Z bytomskiej kamienicy przy ulicy Krawieckiej 6 zniknęła drewniana figurka świętego Józefa z Dzieciątkiem. Rzeźba pochodziła z lat osiemdziesiątych XIX wieku.

Figurka znajdowała się na poziomie trzeciego piętra w niszy fasady budynku, będącego od około dziesięciu lat częściowym pustostanem. Dziwi natomiast fakt, iż rzeźba pochodząca z elewacji frontowej budynku znajdującego się w obrębie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków w 1970 roku, nie została przez tak długi okres czasu odpowiednio zabezpieczona.

Jak podaje strona internetowa miasta : "Postać św. Józefa ukazana była w kontrapoście (w sztukach plastycznych sposób ustawienia postaci tak, iż cały ciężar jej ciała opiera się na jednej nodze, podczas gdy druga jest odciążona i lekko wspiera się na ziemi), na lewej ręce trzymała Dzieciątko, prawa ręka była lekko uniesiona, brakowało prawej dłoni. Głowa św. Józefa przedstawiona na rzeźbie pokryta była średnio długimi włosami z asymetrycznym przedziałkiem, zaczesanymi na bok i zakrywającymi uszy. Postać ukazana w długiej luźniej szacie, przewiązanej w pasie, opadającej do stóp. Na szatę narzucony był płaszcz przerzucony przez lewe ramię i owijający lewą dłoń, przez którą trzymane było Dzieciątko Jezus."

Z racji tego, iż kamienica podlega miejskiemu konserwatorowi zabytków, powinien on zawiadomić organa ścigania o kradzieży. Co prawda, pani konserwator poinformowała policję bytomską o zniknięciu rzeżby, lecz zdaniem rzecznika Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu, aspiranta sztabowego Adama Jakubiaka nie złożyła oficjalnego zawiadomienia o kradzieży.
Z kolei, rzeczniczka bytomskiego magistratu Katarzyna Krzemińska-Kruczek jest wręcz zdziwiona relacjom policji, gdyż z jej informacji wynika : "że pani konserwator zgłosiła sprawę funkcjonariuszom."

Źródło: http://www.polskatimes.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.