Facebook Google+ Twitter

Kradzież zdjęć z Wiadomości24.pl. Łukasz walczy o swe prawa

Łukasz Kłosiński został okradziony. Trzy jego zdjęcia z imprezy "Biegnij Warszawo" ktoś sobie przywłaszczył - opublikował pod swoim nazwiskiem. Łukasz znalazł tę osobę i zaproponował polubowne rozwiązanie. Jeśli to się nie uda, sprawa ma trafić do sądu.

Właśnie te 3 zdjęcia zostały Łukaszowi "wypożyczone" z galerii. / Fot. Fot. Łukasz Kłosiński / Fot. Materiały własneCzwartego października przez Warszawę przebiegł wielki maraton pod hasłem "Biegnij Warszawo!" Tysiące ludzi w niebieskich koszulkach starało się pokonać trasę dziesięciu kilometrów. Na owym wydarzeniu w stolicy był jeden z redakcyjnych praktykantów, Łukasz Kłosiński, który dostał akredytacje od organizatorów.

Po biegu, podczas przeglądania strony internetowej Facebook.com, Łukasz natrafił na fotografie swojego autorstwa, nie tylko wykorzystane bez jego zgody, ale i przypisane innej osobie. Chodzi o trzy zdjęcia które pojawiły się na stronie Flickr

Reakcja Łukasza była szybka. Odnalazł przez portal osobę, która skorzystała z jego fotografii i przez pocztę e-mailową przedstawił jasno swoje stanowisko, nazywając rzeczy po imieniu. Nie byłoby całej sprawy, gdyby wszystko wyglądało następująco: ktoś znalazł zdjęcia Łukasza, zrobił z nich galerię, pisząc wpierw do autora lub do Wiadomości24.pl z pytaniem, czy może je wykorzystać z podaniem źródła oraz nazwiska prawdziwego autora. W tym przypadku jednak nie tylko zostały zabrane zdjęcia ale i też autor nagle się zmienił.

Idąc tym tropem natrafiamy na art. 115 ustawy o prawie autorskim, który jasno mówi, że : "Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

gonia
  • gonia
  • 19.10.2010 14:55

Może i Wam się przyda taka informacja. Ostatnio na naszym portalu sporo użytkowników zgłaszała problemy związane z bezprawnym użytkowaniem ich zdjęć. Postanowiliśmy zapytać prawnika o szczegóły i konsekwencje takich zachowań.

Prawnik odpowiada m.in na pytania:

Czy można skutecznie zabezpieczyć zdjęcie przed kradzieżą? Czy należy nanieść znak wodny? Czy konieczny jest dopisek "Wszelkie prawa zastrzeżone"? Czy wystarczy regulamin Portalu, który chroni prawa autora?

Czy mamy do czynienia z kradzieżą zdjęcia, jeżeli "złodziej" podał źródło i autora?

Jak udowodnić wykorzystanie zdjęcia?
Jaka należy się zachować w sytuacji gdy odnajdziemy nasze zdjęcie zamieszczone bez naszej zgody? Poprosić o usunięcie zdjęcia czy walczyć o odszkodowanie? Jakie mamy szanse i czy warto? Jak się zabrać do walki o odszkodowanie, jak się przygotować, do kogo się zwrócić?

Czym różnią się osobiste prawa autorskie od majątkowych praw autorskich?
Jak więc postępować - w obydwu przypadkach?

http://www.mmbydgoszcz.pl/8318/2010/10/19/prawa-autorskie-fotografa-kradziez-zdjec-w-internecie?category=news

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Błąd lepiej poprawić, aniżeli bronić. (polskie)
"Ludzka rzecz upaść, a diabelska w błędzie trwać. (polskie)
"Jeżeli nie przyznajesz się do błędu, to popełniasz błąd drugi. ( chińskie )
"Tylko oczyma drugich możemy dostrzec własne błędy. ( chińskie )

Komentarz został ukrytyrozwiń

i bardzo ładnie, przyznali się do błędu :) to się chwali :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również opisywałem ostatnio sytuację z kradzieżą zdjęć. Jednak Częstochowski klub rugby odezwał się do mnie przyznał do błędu stanęło na oficjalnych przeprosinach na stronie głównej i podlinkowaniu mojej galerii na ich stronie.Czekam na wykonanie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powodzenia życzę i wytrwałości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Próbować można. Wszak Ty też nie zostawiłeś tego na początku tak po prostu a niech sobie mają co mi tam prawda. Jak się skończy to się jeszcze zobaczy. Może tak a może inaczej. Nie wiemy tego sami, ale jak na razie jeszcze mamy jakąś nadzieję. Zobaczymy co przyniesie czas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To komu skradziono zdjęcia nie ma wpływu na moje rady ;). Zapamiętaj jedno, to Ty znaczy Łukasz musi udowodnić że nie jest wielbłądem. Ja miałem naprawdę mocne dowody i pismo o umorzeniu sprawy jak sądzę czytałeś. Więc w tej sprawie nie wróże Wam sukcesów ale ja się nie znam więc mogę się mylić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystianie nie chcę być złośliwy i niemiły ale proszę Cię abyś przeczytał pierwszą linijkę drugiego akapitu :) Zdjęcia nie zostały skradzione mnie a Łukaszowi Kłosińskiemu który był na tej imprezie i robił relację dla portalu. Nie sądzę żeby robił w RAWach ale Tomek widział zdjęcia na serwisie i może potwierdzić że one tam były. Dodatkowo mamy porobione zrzuty ekranu zarówno z komentarzami Łukasza i Tomka które zostały skasowane. Jeszcze wczoraj patrzyłem i owe zdjęcia były na profilu. Jeszcze raz podkreślam sprawa nie dotyczy mnie. :) Pozdrawiam ciepło

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.10.2009 19:19

Jeżeli sprawdzono, udowodniono i wina jest ewidentna. Osoba która przywłaszczyła sobie czyjeś zdjęcia staje ,,okoniem`` to z chwilą, gdy podane zostaną na nią namiary ulega ,,zagładzie`` w sieci, a internauci stanowią nie lada siłę, żeby umilić takiemu delikwentowi działalność w sieci......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateusz, mam nadzieje że fotografujesz w RAW-ach. Exif jest "edytowalny" wiec też nie jest dowodem. Antoni nakładasz dwa zdjęcia na siebie i nie ma wątpliwości czy są takie same.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.