Facebook Google+ Twitter

"Kraina dzieciństwa" Marka Kraussa - wystawa sztuki Art-brut

28 grudnia w Gminnym Centrum Kultury Łajski odbyło się otwarcie wystawy „Kraina dzieciństwa” malarza Art-brut Marka Kraussa i współpracujących z nim artystów. Wystawa będzie eksponowana do końca stycznia 2012 roku.

Marek Krauss "Portret wnuczki nauczyciela" / Fot. Jerzy JastrzębskiOtwarcie wystawy to wyjątkowa chwila zarówno dla gospodarzy, jak i zebranych gości. Wystawa ta to owoc współpracy Marka Kraussa, znanego malarza sztuki naiwnej, z uczniami z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie i przedszkola "Bajkowy Dom" w Jabłonnie.

- Kolorowa kraina wokół Marka Kraussa rozrasta się w tempie porównywalnym z rozszerzaniem się wszechświata -mówił gospodarz spotkania, dyrektor GCK Łajski Dariusz Skrzydlewski. - Artysta zaprasza do niej - kontynuował mówca -wszystkich wokół i coraz więcej osób z zaproszenia korzysta. Pierwsze do świata wg Marka Kraussa dołączyły dzieci, z którymi artysta spotyka się podczas warsztatów malarskich. Kolejną osobą, którą zafascynował, jest Natalia Pietrzak-Krauss (Don Kichotka), potrafiąca, tak jak jej mąż pędzlem, opisywać światObraz namalowany przez ucznia Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek, przy ul. Jagiellońskiej 69, podczas warsztatów malarskich z Markiem Kraussem. / Fot. Jerzy Jastrzębski piórem i podobnie zaskakiwać interpretacją i formą utworów. Natalia potrafi-dodał Dariusz Skrzydlewski - pisać na każdy temat, a jej słowne interpretacje obrazów męża doskonale je dopełniają.

Po wprowadzeniu dokonanym przez dyrektora GCK Dariusza Skrzydlewskiego zebrani usłyszeli wiersze żony artysty Natalii Pietrzak -Krauss napisane "Samochód marzenie" - obraz namalowany przez ucznia Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek, przy ul. Jagiellońskiej 69, podczas warsztatów malarskich z Markiem Kraussem. / Fot. Jerzy Jastrzębskispecjalnie do zaprezentowanych obrazów w interpretacji Walentyny Janiszewskiej/ instruktora teatralnego z MOK Legionowo/.

Obrazy Marka Kraussa zaskakują świeżością . Artysta i jego uczniowie uchwycili w nich najpiękniejsze chwile z dzieciństwa. Opisują one dziecięce marzenia , zabawy, a także świat taki jakim go widzą dzieci. Każda praca to pełna historia z życia, to opis marzenia przepełnionego kolorami. Są też historie smutne, a czasami przepełnione czyjąś tragedią. Każde zdarzenie opowiedziane jest innymi barwami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.