Facebook Google+ Twitter

Kraina łagodności Seweryna Krajewskiego

Ojcem chrzestnym twórczego come backu jest z całą pewnością Andrzej Piaseczny. To on namówił ex-lidera "Czerwonych Gitar" do skomponowania piosenek na swój krążek "Spis rzeczy ulubionych". Potem namówił go na wspólną trasę koncertową zwieńczoną płytą live - "Na przekór nowym czasom".

Okładka najnowszej płyty Seweryna Krajewskiego. / Fot. www.sewerynkrajewski.plNiebanalny jest także udział Andrzeja Piasecznego w powstaniu nowej płyty Seweryna Krajewskiego "Jak tam jest", która ukazała się 21 lutego 2011 roku. Napisał bowiem wszystkie teksty wyśpiewywane przez tego lubianego piosenkarza i kompozytora. I za to, jak mówi młodzież, pełny szacun. Wyobrażam sobie, że nie jest łatwo stworzyć 10 tekstów dla mężczyzny, który lata młodzieńcze ma już za sobą, a zatem i szalone porywy serca, rozterki związane z wyborem drogi życia (tak przynajmniej mi się wydaje). O czym zatem ma śpiewać dojrzały, doświadczony życiowo facet, by jednocześnie nie brzmiało to fałszywie i infantylnie? Sądzę, że Andrzej Piaseczny uniknął z sukcesem, jako tekściarz, tego niebezpieczeństwa. Zapewne to efekt znajomości z Sewerynem Krajewskim, wspólnie spędzonych godzin i wielu rozmów, które pozwoliły mu, sporo młodszemu mężczyźnie, poznać świat, który stanie się jego osobistym doświadczeniem za lat kilkanaście.

Motyw przewodni tekstów kompozycji Krajewskiego z płyty "Jak tam jest" stanowi, pojawiająca się w przynajmniej trzech utworach, ławeczka. Także ta, na której wiele lat temu ktoś "wyciął serce" (wyraźne nawiązanie do przeboju "Czerwonych Gitar" - "Tak bardzo się starałem"), a dziś można z niej podziwiać pełen spokoju pejzaż, ów "Widok ze wzgórza", stanowiący intro i outro najnowszego krążka artysty. "Ławeczka" to także tytuł jednej z piosenek, w refrenie której Krajewski śpiewa: "Rodzi się i gaśnie, żeby jeszcze ładniej znaleźć na niej miłość i rozstanie".

Motyw z dawnej twórczości pana Seweryna pojawia się także w piosence "Znowu pada" (pamiętamy "Ciągle pada"?), w której towarzyszy mu młoda wokalistka, Anna Teliczan, którą w programie "Mam talent" porównywano do Amy Winehouse. W innej piosence, "Dym", Seweryn Krajewski śpiewa w tercecie z Andrzejem Piasecznym i Piotrem Cugowskim, którego talent ceni sobie niezwykle wysoko. To moja ulubiona, oprócz wspomnianego wcześniej "Widoku ze wzgórza", piosenka z omawianego krążka. Ale mogą podobać się także "Innego dnia", "Na początek", "Śpij spokojnie, mój świecie" czy tytułowe "Jak tam jest", pytanie o sprawy ostateczne ("Jak tam jest w tym niebie, siódmym niebie"). Zdecydowanie bliższe, jak mniemam, będą jednak słuchaczom inne przesłania piosenek Krajewskiego i Piasecznego. Choćby takie: "To nie koniec, tylko historii ledwo pół (...), nie umiem, tak jak pościć, odpocząć od miłości"czy "Żebym dzień po dniu zawsze umiał słuchać, żebym nic nie gubił, z tego, co porusza". A wszystko to wyśpiewane łagodnie kojącym głosem, którym Krajewski obdarowuje nas od lat. Na dodatek z towarzyszeniem cudownie brzmiącego kwartetu smyczkowego, Royal Quartet.

Płytę Seweryna Krajewskiego wyprodukował Krzysztof Pszona, grający także na instrumentach klawiszowych. W nagraniach wzięli udział również: Michał Grymuza - gitary, Piotr Żaczek - gitara basowa, Robert Luty - perkusja, Jan Smoczyński - instrumenty klawiszowe, Michał Barński - kontrabas, Sebastian Aleksandrowicz - obój. Ciekawie sa zaaranżowane chórki, w których śpiewają: Ewelina Kordy, Iwona Zasuwa, Irena Kijewska i Nicholas Sinckler. I szkoda jedynie, że płyta wydana przez Sony Music trwa zaledwie niewiele ponad pół godziny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

uzjltl
  • uzjltl
  • 13.07.2011 22:21

evYGms <a href="http://rkzbdmgoykjp.com/">rkzbdmgoykjp</a>, [url=http://knthjoegmwcl.com/]knthjoegmwcl[/url], [link=http://bmiegghtuzwh.com/]bmiegghtuzwh[/link], http://iqwassucyfca.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* za wspaniały tekst. Krzysztofie, zauważyłeś zjawisko współpracy muzyków z różnych zespołów. Jest to ciekawe nie tylko dla nich samych. Słuchacz takich nagrań więcej przypomina o przeżywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hanna Kowalska
  • Hanna Kowalska
  • 04.03.2011 21:38

super i polecam wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hanna Kowalska
  • Hanna Kowalska
  • 04.03.2011 21:37

S

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* - za sympatyczne "kuszenie" krążkiem :)
Pięknie napisana recenzja - z nutką sentymentu do powrotu idola sprzed lat i z wyczuwalną ciepłą wrażliwością do powrotów po latach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.03.2011 23:07

Ja muszę ja w końcu zdobyć i odsłuchać. Seweryn Krajewski to mój ulubiony piosenkarz chyba od zawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie także Autor skusił tym krążkiem. Podzielam zdanie Autora: pół godziny na melodie przyjemne dla ucha to stanowczo za mało..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się, szacun :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

tez wspomnialam o tej płycie :)
link

Pozdrawiam! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.