Facebook Google+ Twitter

Kraina szczęśliwych łowów...

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-11-21 20:19

Wielokrotnie w mych felietonach - impresjach zajmowałem się kondycją ludzi (nad)wrażliwych, którzy, gdy rzeczywistość mocno skrzeczy, sztukują życie barwnym letargiem. Uciekają w świat urojony, w marzenia; na wyspy szczęśliwości. Jest to forma samoobrony, ale także, moim zdaniem nałóg, sens, styl, konieczność. Fantasmagoryczna piękna choroba.

...marzenia najlepiej malują człowieka.
Ludwik Sztyrmer

Dzisiaj będzie sentymentalnie. Refleksyjnie. Nostalgicznie. Ekshibicjonistycznie.... Żarty na bok. Na środku biurka leży list od Czytelniczki z Warszawy podpisany inicjałami MDK. Wyznanie niezwykłe. Wrażliwy zapisik duszy, podróżującej w świecie iluzji, fantazji, ułudy; błądzącej (Odyseusz z kompasem...) na nieboskłonie marzeń.

Wielokrotnie w mych felietonach - impresjach zajmowałem się kondycją ludzi (nad)wrażliwych, którzy, gdy rzeczywistość mocno skrzeczy, sztukują życie barwnym letargiem. Uciekają w świat urojony, w marzenia; na wyspy szczęśliwości. Jest to forma samoobrony, ale także, moim zdaniem nałóg, sens, styl, konieczność. Fantasmagoryczna piękna choroba. Funkcja nieświadoma. Przecież w środku mitu człowiek nie wie, że jest nim ogarnięty, jego postępowanie przypomina często krok ślepca. Nie wykluczam, że postępujemy intuicyjnie - broniąc swej kondycji.

Czytelniczka jest innego zdania. Pisze o świadomym postępowaniu, o planowanych ucieczkach w fantasmagorię, o przyjemności, rutynie, żarcie; o flircie z rzeczywistością... W konsekwencji rodzi się egoizm, albo - nie daj Bóg - cynizm, okrucieństwo psychiczne w stosunku do otaczających ludzi. Dla mnie fantasmagorie to nie gra, nie spektakl, nie chwilowa narkoza -to życie. Mit i wiara, praktyka zrosła się z teorią. Inna inność niewinnego czarodzieja, który rządzi samowolnie w raju własnych szaleńczych marzeń. Taki model...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (50):

Sortuj komentarze:

A w którym to dziele ludzkim nie ma fantasmagorii? Któż z nas jest wolny od fantasmagorii? Ich obecność w nas najczęściej uświadamiają nam... fantasmagorie innych! Tak więc niech snują się cienie w jaskini! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.11.2009 09:13

Julio, pięknie to wyraziłaś...... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.11.2009 08:08

Wszyscy ludzie marzą, choć nie wiem dlaczego przyznać się do tego nie chcą... Przecież marzenia są i takie wielkie i takie maleńkie, codzienne... Nie żyjemy w marzeniach, żyjemy dzięki nim :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kobiety upoiły Marka i położyły spać? ;) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

))
http://www.youtube.com/watch?v=AJXp_OTFNCA

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.11.2009 15:29

Beatko, uwielbiam Cię! Ubóstwiam Cię! Tylko ja to pisałem na "dopingu"...... Duuużo pół-wytrawnego czerwonego i na chwilkę uciekłem w fantasmagorię: Wyobraziłem sobie, że siedzimy sobie w kafejce i pijemy już czwarte piwo, a Twoja głowa spoczywa na moim - jakże męskim - ramieniu..... :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatni raz taką fantasmagorię przeżyłam po wyjściu z kina.. kiedy byłam na filmie "2012" .. Uczucie bardzo nietypowe, troszkę zwariowane ale oczywiście przyjemne :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku - a teraz bądź mądry i wybierz, co chcesz:)))
Mama twierdziła, że 11 kwietnia, organista w metryke wpisał 6 maja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.11.2009 14:04

Do klanu rodzinnego - TAK TRZYMAĆ !!! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.11.2009 13:59

A marzenia są różne, są niezwykłe, ale są też takie przyziemne, jednak wydają się nieosiągalne, dzięki czemu nabierają atrakcyjności. Wiem jedno, nigdy nie należy śmiać się z cudzych marzeń...

Jest też coś takiego co nazwałbym wędrówką myśli. Czasami nasza fantazja potrafi zaprowadzić nas do niezwykłych miejsc, ludzi i zdarzeń. Myślę, że gdyby nie takie myślenie - nie istniałby w ogóle artyzm. Chwała wszystkim marzycielom! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.