Facebook Google+ Twitter

Kraje UE wycofają ambasadorów z Mińska. Nowa "zimna wojna"?

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała, że na znak solidarności unijnej, wszystkie kraje UE wycofają swoich ambasadorów z Białorusi.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Danutz/Creative Commons 3.0Decyzja o wycofaniu ambasadorów z Mińska jest reakcją na informacje o wezwaniu przez Mińsk ambasadorów UE i Polski do opuszczenia Białorusi, informuje newsweek.pl.

- W geście solidarności i jedności zdecydowaliśmy, że ambasadorzy państw członkowskich UE w Mińsku zostaną wycofani na konsultacje do swych stolic - oświadczyła Ashton w Brukseli.

Białoruscy ambasadorzy w krajach UE muszą spodziewać się również wezwania do ministerstw spraw zagranicznych krajów, w których Białoruś posiada placówkę dyplomatyczną. Catherine Ashton poinformowała również, że w porozumieniu ze stroną polską, do Brukseli na konsultacje wezwano szefową delegacji UE w Mińsku, Mairę Morę.

Te działania to odpowiedź na wezwanie władz białoruskich do ambasadorów UE i Polski, aby niezwłocznie opuścili oni terytorium Białorusi. Jest to odpowiedź na sankcje UE (zakaz wizowy oraz zamrożenia aktywów) wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego, odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i represje wobec opozycji.

Zakaz wjazdu do krajów Unii otrzymało już 231 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Jednocześnie na marzec dla biznesmenów, którzy czerpią zyski z finansowania reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jakub
  • Jakub
  • 29.02.2012 15:23

W geście solidarności z Polską , tak trudno było to napisać przez autora ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to się niektórym punkt widzenia zmienił... Gdyby kraje EWG na znak solidarności wycofały swoich ambasadorów z PRL np 25 lat temu, to by wszyscy byli w euforii, że Jaruzelskiemu zachód dokopał...

Komentarz został ukrytyrozwiń
edgemen
  • edgemen
  • 29.02.2012 13:00

az szkoda slow w jakim kolchozie przyszlo nam zyc, a kraj jak sie stoczyl na dno. Polska to w tej chwili prostytutka, ktara ma kochankow w usaa+, niemczech, byc moze w izraelu. Bilorusini chociaz maja honor!

Komentarz został ukrytyrozwiń
none
  • none
  • 29.02.2012 08:52

Jesli ambasadorowie UE zostali wezwani przez Mińsk do opuszczenia Bialorusi . to "przez solidarność z KIM . opuszczaja oni Bialorus ? Ktoś tu cos bardzo nie inteligentnie manipuluje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.