Facebook Google+ Twitter

Kraje w strefie euro przeciw łagodzeniu kryteriów przyjęcia waluty

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-09 22:13

Kraje należące do strefy euro są przeciwne łagodzeniu kryteriów przyjęcia wspólnej waluty. Taka decyzja zapadła na wieczornym spotkaniu ministrów finansów 16 państw w Brukseli. O łagodniejsze potraktowanie zaapelowały niedawno Węgry przy poparciu kilku nowych krajów Unii Europejskiej.

To nie jest czas na rozpoczynanie debaty o kryteriach" - powiedział szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. Podkreślił, że spełnienie wymogów nie jest celem samym w sobie, ale potwierdzeniem stabilności i gotowości danego kraju do członkostwa w strefie euro.

Węgry, które otwarcie zaapelowały o złagodzenie kryteriów, uważają tymczasem że należy wziąć pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, czyli kryzys, który dotarł do Europy. Węgierski premier zaproponował skrócenie 2-letniego wymogu stabilizacji kursu walut. Chodzi o tak zwany przedsionek euro, czyli system ERM2 - obowiązkowy dla każdego kraju, który chce przyjąć wspólną walutę. Nie ma sensu o tym rozmawiać - skomentował krótko ten postulat premier Luksemburga.

Unijni urzędnicy przewidywali już wcześniej, że kraje ze strefy euro nie zgodzą się na łagodniejsze potraktowanie kandydatów do przyjęcia wspólnej waluty. Ostrożnie będą też zapewne podejmowane decyzje o przyjmowaniu do przedsionka euro. Wszelkie wahnięcia kursowe będą zmuszały strefę do interwencji, a każde jej rozszerzenie rzutuje na kondycję wspólnej waluty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.03.2009 16:26

i bardzo dobrze jest szansa że zanim się "dostosujemy" euro już nie będzie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.