Facebook Google+ Twitter

Krajobraz po Wielkim Wybuchu w Centrum Nauki Kopernik

No i już wiemy co będziemy mieli w Centrum Nauki Kopernik po Wielkim Wybuchu - multimedialnym spektaklu plenerowym z udziałem 250 woluntariuszy w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Bodekke.

Spektakularna impreza otwarcia centrum, wykonana trzykrotnie aby umożliwić jej obejrzenie jak największej liczbie osób zgromadziła łącznie 18 tys osób. Dodajmy do tego premiera, prezydent Warszawy, grono profesorów oraz łącznie kilkuset dziennikarzy, relacje telewizyjne i radiowe na żywo. Trzeba przyznać, że zaczęło się od medialnego majstersztyku.

Spektakl otwarcia to była wielka podróż od początku Wszechświata do Wielkiego Wybuchu. W czasie tej niezwykłej opowieści Peter Greenaway i Saskia Bodekke poprowadzili nas przez sześć mitów i jedną teorię naukową, które na różnych krańcach Ziemi tłumaczą historię stworzenia świata, początek wszystkiego. Do podróży wykorzystano budynek Centrum Nauki Kopernik i najnowsze technologie. Środkami wyrazu były języki nauki, techniki, muzyki , tańca i obrazu. Była to opowieść o poszukiwaniu odpowiedzi na fundamentalne , towarzyszące nam od zawsze pytania. Skąd i dokąd zmierzamy? Dlaczego w ogóle zmierzamy? Każdy z uczestników i widzów miał czas na refleksję i własne odpowiedzi.

Po spektaklu było uroczyste "przecięcie wstęgi", iluminacja i długo oczekiwane otwarcie podwoi. Podczas pierwszej nocy (centrum było udostępnione do godz. 02:00 nad ranem) z możliwości bezpłatnego zwiedzania skorzystało ponad 3.000 osób. Chętnych nie przerażało nawet to, że trzeba było czekać w kolejce 2 godziny. Chętnych byłoby zapewne więcej, ale ograniczeniem były możliwości fizyczne - zarówno ludzkie jak i sprzętowe. Ludzkie - bo eksponatów na dzisiaj jest 350 a zapoznanie się z każdym z nich to minimum kilka minut... W praktyce percepcja człowieka pozwala na 2-3 godzinne zwiedzanie. Niestety (a może i dobrze) nie jesteśmy robotami, jak ten stojący przy wejściu i mogący rozmawiać ze zwiedzającymi praktycznie na okrągło. Ograniczenie sprzętowe to budynek, który przewidziany jest do jednoczesnego zwiedzania przez około 1000 osób. Ale Centrum Nauki można zwiedzać wielokrotnie, tym bardziej że zakres ekspozycji będzie stale poszerzany a kalendarz imprez specjalnych jest imponujący. O kolejnych atrakcjach w Centrum Nauki Kopernik napiszemy niebawem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.