Facebook Google+ Twitter

Krajobraz z energetycznymi wiatrakami

Ochrona środowiska naturalnego człowieka to przede wszystkim ochrona tego co już osiągnęliśmy. Światła elektrycznego, ciepłej wody, kanalizacji, samochodów, lodówek, klimatyzacji, wygodnych domów, przestronnych ulic i szybkich autostrad.

Wiatraki w polu / Fot. Cezary KrysztofiakJestem gorącym orędownikiem ochrony naturalnego środowiska człowieka. Uwielbiam WC i łazienkę z ciepłą wodą. Wręcz nie wyobrażam sobie życia bez kanalizacji i ciepłego mieszkanka. Dlatego z dużym niepokojem śledzę walkę o ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Nie żebym miał coś przeciwko temu.

Jednak w kraju „stojącym na węglu” wiąże się to z globalnym przekierowaniem gospodarki. Likwidacja kopalń węgla kamiennego, brunatnego i elektrowni na te paliwa, to też olbrzymi problem społeczny. Tysiące zwolnionych z pracy górników i energetyków. Kolejne strajki, kolejne odprawy, kolejne wcześniejsze emerytury, kolejny chaos. Obawiam się, że magiczne hasło odnawialnych źródeł energii nie załatwi problemu. Energia elektryczna i cieplna staną się bardzo drogie i deficytowe. Ceny wszystkiego skoczą w górę bez ograniczeń.Wiatraki w górach / Fot. Cezary Krysztofiak

W Polsce zużywamy rocznie ponad 160 mld kWh energii elektrycznej, na wyprodukowanie takiej ilości prądu oraz ciepła dla naszych mieszkań trzeba spalić ok. 55 mln ton węgla kamiennego i ok. 60 mln ton węgla brunatnego. Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach wodnych to zaledwie 2,4 proc. zapotrzebowania, a w elektrowniach gazowych 2,6 proc. Inne rodzaje pozyskiwania energii elektrycznej i ciepła takie jak: wiatraki, pompy ciepła ogniwa fotowoltaiczne czy panele słoneczne są na razie w wielkościach pomijalnych.

Wiatraki w polu / Fot. Cezary KrysztofiakZamiana produkcji energii elektrycznej i cieplnej to nie tylko zamknięcie kopalń, elektrowni i ciepłowni. Wyłączenie dymiących kominów, likwidacja piecy w milionach gospodarstw domowych. To także całkowita zmiana technologii energetycznych, budowa olbrzymiej ilości nowych źródeł pozyskiwania energii, jej przechowywania i transportu.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych i lansowanych obecnie sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych jest energetyka wiatrowa. Aby uzyskać 1MW (megawat) mocy wiatrak powinien mieć średnicę około 50 metrów. Ponieważ duża konwencjonalna elektrownia ma moc sięgającą 1 GW (gigawata), to jej zastąpienie wymagałoby użycia do 1000 takich elektrowni wiatrowych. W Polsce mieliśmy w połowie roku 2005 zainstalowaną moc rzędu 32 tys. MW. (według Centrum Informacji o Rynku Energii) Oczywiście wiatraki nie zastąpią wszystkich elektrowni, ale nawet spełnienie unijnych dyrektyw (25 proc. energii ze źródeł odnawialnych) oznacza rewolucję inwestycyjną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.02.2009 13:58

zgadzam się z użytkownikiem elbesko co do tego, że wiatraki nie wystarcza na zaspokojenie naszych potrzeb. Poważni biznesmeni, tacy jak przykladowo Jan Kulczyk http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4847930.html inwestuja w rope. Bo to bedzie nadal rządzić przez lata na rynku energii.

Wiecej nadzieji ja mam w np. hybrydowych silnikach samochodowych. To sprawi, ze bedziemy bardziej ekologicznie zyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy na wiatrakach, jak na mydle, tego nie da sie przewidziec. Nie mniej , szkoda nmarnowac wiatr, W itr sluzyl czlowiekowi , wiec niech sluzy nadal. A kapitalç hmmm po ostatnim krachu , ktory pochlonal tyke kapitalu, co jest jeszcze kapitalochlonneç

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, zdjęcia wiatraków, które znajdują się w publikacji wykonałem w Hiszpanii i Portugalii. Mam też z Niemiec, Danii i Holandii. Te w morzu to jakby "mniejsze zło" na zasadzie , że jak mniej widać do mniej boli. Niezależnie od wszystkiego masz rację, że lobby biznesowe związane z wiatrakami ma mocny wiatr w żagle i łatwo nie zrezygnuje mimo , a może właśnie dlatego, że to bardzo kapitałochłonne źródło energii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiatraki stawiane w Danii i Holandii są na morzu , a nie na lądzie.
Rzeczywiście nie ozdabiają krajobrazu.
Mam jednak pytanie, gdzie zostały zrobione zdjęcia. Ani jedno nie jest konkretnie umiejscowione. SZkoda. Wydaje mi sie , że słoneczna energia nie wyprze caiłkiem wiatraków, ale też wiatraki ją uzupełnią.
Niestety , czy się nam podbają czy nie są budowane i będą. Skąd wiem ? a no z giełdy , europejskiej i amerykańskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisuję się pod toonem , plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyglada Jakbys pisał na moje zlecenie ;-))) Zgadzam sie w 100% z Twoimi wnioskami. Wiatraki mogą być lokalnym uzupełnieniem, ale nie podstawą żródeł energii.Te fermy wiatrakowe sa koszmarne i nie wiem gdzie elkolodzy widza ich urok. Niech pospacerują w ich cieniu. Ja odczuwałem jakiś niepokój i myślę, że taki sam wywołuje on w zwierzętach.
Kiedys byłem przeciwnikiem "atomu".Teraz jednak coraz bardziej skłaniam sie ku niemu. Technologia poszła daleko do przodu.Przypomnijmy , że nawet Czarnobyl nie był efektem awarii technicznej lecz niefrasobliwości, a wręcz głupoty ludzi obsługujacych elektrownię.
Nasze miasta sa zasnute dymami z kominow. To smutne, ale to efekt dominacji ekonomii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.12.2008 22:08

Wiatraki to romantyzm, ale zaspokojenie tą drogą potrzeb energetycznych to utopia.Wydobywanie ze środka ziemi surowców energetycznych ( węgla,ropy, gazu itp.) doprowadzi w jakiejś bliższej lub dalszej przyszłości do katastrofy ekologicznej. Dlatego też najlepszym środkiem zmierzającym do poprawy stosunków ekologicznych byłoby obniżenie wymagań cieplnych dla ludzkości. To jest jednak niemożliwe - dlatego też należałoby wzmóc badania nad kosmosem, aby w momencie, gdy życie na Ziemi stanie się zbyt uciążliwe, przenieść się na inną planetę ( w naszym lub innym układzie gwiezdnym).Wszelkie bowiem alternatywne źródła energii ( wodne,geotermalne,wiatrowe), nie są w stanie zaspokoić potrzeb ludzkości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.