Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31839 miejsce

Krajowa Informacja Podatkowa bez tajemnic

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-09 09:24

Rozmowa z Grażyną Piechotą, rzeczniczką Izby Skarbowej w Katowicach, na temat instytucji Krajowej Informacji Podatkowej

fot. Dziennik ZachodniDziennik Zachodni: Od niedawna podatnicy mogą zasięgnąć rady w Krajowej Informacji Podatkowej. Po co właściwie powstała taka instytucja? Podatnicy mieli do tej pory możliwość zwrócenia się do każdego urzędu skarbowego z prośbą informację. Czy teraz nie mogą już tego robić?

Grażyna Piechota: Krajowa Informacja Podatkowa jest informacją telefoniczną kierowaną do wszystkich obywateli. Usługa oferowana przez Krajową Informację Podatkową ma za zadanie wyjaśnić podatnikom wątpliwości związane ze stosowaniem polskiego prawa podatkowego. Dzięki niej podatnik ma dostęp do taniej i zrozumiałej informacji podatkowej, a zatem w konsekwencji - do nowoczesnego i przyjaznego podatnikowi kanału informacyjnego. Powołanie Krajowej Informacji Podatkowej nie zwalnia oczywiście urzędów skarbowych z rzetelnego informowania podatników. Jednak celem utworzenia Krajowej Informacji Podatkowej jest zapewnienie jednolitości informacji podatkowej - prawdopodobieństwo, że podatnik otrzyma różną informację zadając dwa razy to samo pytanie zostało zredukowane do minimum.

Kto pracuje w Krajowej Informacji Podatkowej i skąd pewność, że informacje udzielane w tej samej sprawie nie będą się już różnić, tak jak zdarzało się to wcześniej?
— W czterech Biurach Krajowej Informacji Podatkowej zatrudnionych jest 150 osób. W większości są to byli pracownicy urzędów i izb skarbowych posiadający szeroką wiedzę oraz długoletnią praktykę. Z większością problemów poruszanych przez podatników mieli kontakt w trakcie swojej pracy. Zostali oni również przeszkoleni w zakresie technik komunikacji telefonicznej. Dzięki temu informacja jest nie tylko szybka i wiarygodna, ale również przekazana w sposób przystępny. Warto też podkreślić, że pracownicy Krajowej Informacji Podatkowej korzystają ze wspólnego programu informacyjnego umożliwiającego dostęp do jednolitej informacji bez względu na miejsce pracy. Konsultanci mają również dostęp do wewnętrznej aplikacji Ministerstwa Finansów, tzn. Systemu Informacji Podatkowej, który zawiera bazę aktów prawnych, interpretacje wiążące wydawane przez urzędy i izby skarbowe. To powinno skutecznie wyeliminować zdarzające się przypadki udzielania różnych informacji w tej samej sprawie, a tym samym pomóc podatnikom w korzystaniu z przepisów prawa podatkowego.

Jak działa nowy system informacji podatkowej?
— Łącząc się z jednym numerem telefonicznym podatnik ma możliwość sprawdzić, jakie w danej sytuacji obowiązują przepisy, na jakich deklaracjach ma złożyć rozliczenie, jaka jest procedura postępowania w interesującym go przypadku. Informacje telefoniczne są dostępne w godzinach od 7 do 18 - tak aby wszyscy mogli z nich skorzystać. Należy wybrać numer telefonu 0 801 055 055 - koszt połączenia to 35 groszy za minutę - lub dla połączeń z telefonów komórkowych 022 330 0330 - w tym przypadku koszt połączenia zgodny jest z taryfą operatora. Po połączeniu z Krajową Informacją Podatkową operator poprowadzi podatnika po menu, zgodnie z zakresem zainteresowania podatnika. Informacja obejmuje zakres podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatków od spadków i darowizn, procedur obowiązujących w administracji podatkowej oraz przesyłania deklaracji w formie elektronicznej. W przyszłości - jeśli pojawi się taka konieczność - zakres udzielanych informacji będzie rozszerzany.

Rozmawiał: Mariusz Urbanke - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.