Facebook Google+ Twitter

Kraków: 27 osób ewakuowano z Bieżanowa

Krakowski Bieżanów znów znalazł się pod wodą. Ulice: Półłanki, Stacyjna, Złocieniowa, część ulicy Bieżanowskie to już regularne rzeki. Mieszkańcy są załamani. Straż pożarna ewakułowała 27 osób z ulicy Stacyjnej.

Bieżanów pod wodą. Fot. Dawid Serafin / Fot. Dawid SerafinStary Bieżanów po raz kolejny znalazł się pod wodą. Wszystko z powodu intensywnych opadów deszczu, które spowodowały podniesienie poziomu rzeki Serafa. Mieszkańcy pobliskich domów nie śpią i obserwują, jak zmienia się sytuacja. - Od wczoraj walczymy z tym, aby woda nie wdarła się do domu - mówi pani Krystyna.

Na ulicy Półłanki, Złocieniowej, Stacyjnej i część Bieżąnowskiej woda sięga już kolan. Mieszkańcy tracą powoli cierpliwość. Skarżą się na brak piasku i worków. - Podobnie było w maju. Wtedy czekaliśmy ponad 2 godziny na worki. Teraz jest podobnie, znów brakuje piasku i worków - żali się pan Ryszard. Strażacy będący na miejscu zapewniają, że robią wszystko, co w ich mocy, by pomóc mieszkańcom. - Proszę jednak pamiętać, że sytuacja też jest ciężka, bo deszcz cały czas intensywnie pada.

- W Krakowie z powodu podtopienia ewakuowano 27 osób z zakładów farmaceutycznych przy ulicy Stacyjnej - mówi Joanna Sieradzka, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego.

Dla mieszkańców Bieżanowa walka z wodą staje się niestety powoli "codziennością". To już trzeci raz w tym roku, jak mieszkańcy muszą walczyć o swój dobytek.

W związku z podtopieniami czasowo wyłączono z ruchu ulice: Półłanki, Złocień (do osiedla dojeżdża MPK), Bieżanowska (przy pomniku), Botewa/Półłanki, tunel drogowy w Ruszczy, Chałubińskiego (przy mostku), płk. Dąbka, Lipowskiego. Autobusy komunikacji miejskiej w niektórych rejonach miasta mają skrócone linie lub korzystają z objazdów.

Sytuacja w MałopolsceObfity deszcz spowodował także podnoszenie się poziomów wód w całej Małopolsce. W Nowym Sączu,Pcimu, Dąbrowie Tarnowskiej oraz gminie Bochnia i Łapanów ogłoszono stany alarmowe. W 25 miejscach zostały przekroczone stany ostrzegawcze.

- Dziś w Małopolsce doszło do ewakuacji 32 osób: w Krakowie z powodu podtopienia ewakuowano 27 osób z zakładów farmaceutycznych przy ulicy Stacyjnej (są to okolice rzeki Serafy), w Lubniu ewakuowano trzech biwakowiczów z okolic rzeki Raba, w Kłaju 2 osoby zostały ewakuowane z domu z powodu lokalnego podtopienia - mówi Joanna Sieradzka.

- W gminie Igołomia - Wawrzeńczyce woda wystąpiła z rowów melioracyjnych. Podtopione Bieżanów pod wodą. Fot. Dawid Serafin / Fot. Dawid Serafinzostały budynki mieszkalne i gospodarcze. Zamknięte zostały drogi powiatowe Wawrzeńczyce - Proszowice oraz Glewie - Wawrzeńczyce. W miejscowości Łęki (powiat brzeski) zalana została droga prowadząca do Przyborowa. Droga została zabezpieczona, wykonano przekop odwadniający. W miejscowościach Ubrzeż i Wieruszce (gmina Łapanów, powiat bocheński) rzeka Stradomka wystąpiła z koryta na odcinku 1 km. W miejscowości Barcice (powiat nowosądecki) z powodu zatkanych przepustów zalane zostały pola - mówi Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.