Facebook Google+ Twitter

Kraków. 800 lat Bieżanowa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-01 10:47

11 maja 1212 roku rycerz Radwan zawarł układ z kanonikiem Pausławem legalizujący spadek, którym była wieś Bieżanów. Dziś osiem wieków po tym fakcie społeczność krakowskiej dzielnicy postanowiła zorganizować obchody 800-lecia.

 / Fot. plakatJubileusz ma przybliżyć, poszerzyć i ugruntować wiedzę o historii Bieżanowa i jego organizacjach społecznych; dokonaniach znanych i zasłużonych bieżanowian; przypomnieć tradycję i tożsamość, także w kontekście przyszłości lokalnego środowiska.

Mieszkańcy Bieżanowa uczestniczyli w lokalnym życiu gospodarczym, głównie poprzez hodowlę koni wykorzystywanych w transporcie soli z Wieliczki do przystani flisackich w Krakowie. Po pojawieniu się trasy kolejowej w Krakowie Bieżanów stał się głównym ośrodkiem rekrutacji pracowników.

W XX wieku zaczęły powstawać pierwsze ogniwa obywatelskiego społeczeństwa w postaci organizacji spółdzielczych /kołka, spółki, Kasy Stefczyka/, organizacje artystyczno-kulturalne, patriotyczno-wojskowe, sportowe. W okresie II RP Bieżanów osiągnął swój najbardziej efektywnym etapem rozwoju w historii, dzięki pełnej samodzielności administracyjno-społecznej, sprzyjającej koniunkturze gospodarczo-handlowej oraz światłemu i kreatywnemu aktywowi społecznemu bieżanowian.

Obchody Jubileuszu będą trwać przez okrągły rok od 10 maja 2012 r. do 31maja 2013 roku i obejmować będą imprezy artystyczne, wystawy i wernisaże, konkursy wiedzy o Bieżanowie, dyskusje panelowe, imprezy sportowo-rekreacyjne.

Więcej na Dwór Czeczów

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.