Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18879 miejsce

Kraków. Adam Karol Czartoryski odwołał Zamoyskiego, prezesa Fundacji XX

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2011-07-15 12:41

Spokojne (na pozór!) środowisko krakowskiej kultury wysokiej i polska arystokracja przeżywają wielką sensację. Niektórzy mówią nawet o zamachu stanu. Miał się go dopuścić książę Adam Karol Czartoryski.

Książę Adam Karol Czartoryski z żoną Josette w Krakowie / Fot. Adam Wojnar/PolskapresseSpadkobierca magnackiej rodziny, w zgodzie ze swoimi uprawnieniami, ale w tempie godnym właśnie zamachu stanu, zmienił zarząd Fundacji XX. Czartoryskich, która zarządza w jego imieniu rodzinnymi zbiorami, w tym "Damą z gronostajem". Pozbawił więc funkcji prezesa swego kuzyna Adama Zamoyskiego i wiceprezeskę Marię Osterwę-Czekaj, a członkostwa w zarządzie Zbigniewa Ćwiąkalskiego, byłego ministra sprawiedliwości, Bognę Dziechciaruk-Maj, kierującą Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, i Antoniego Potockiego, krakowskiego biznesmena. Doprowadził do powołania na prezeskę Olgi Jaros, koordynatorki wystaw zagranicznych w krakowskim Muzeum Narodowym, a do zarządu dwóch innych pracowników tego muzeum.

I tu kryje się waga zmiany przeprowadzonej przez księcia. Dotychczasowy zarząd od kilku lat forsował bowiem wysyłanie obrazu Leonarda da Vinci na wystawy zagraniczne. Przeciwstawiało się temu Muzeum Narodowe, które od 1945 r. opiekuje się zbiorami Czartoryskich.

Adam Zamoyski został prezesem Fundacji w 2003 r. Przygotowywał, za publicznym błogosławieństwem księcia fundatora, a przy protestach krakowskich środowisk muzealnych, plan usamodzielnienia Muzeum XX. Czartoryskich. Stosunki między kuzynami arystokratami zaczęły się gwałtownie psuć w ostatnich miesiącach. Księcia miał poirytować fakt, że bizantyjski relikwiarz, którym w końcu ubiegłego roku z pompą obdarowywał Wawel, nie należał już do jego osobistego majątku, bo zabytek wykupiła Fundacja. Prezesowi Zamoyskiemu z kolei miało się nie podobać, że fundator zgodził się, by "Dama z gronostajem" przez najbliższe 10 lat nie opuszczała Polski. Jednak powodem zasadniczym był remont siedziby Muzeum Czartoryskich, które obecny zarząd rozgrzebał na początku 2010 r., choć nie miał pieniędzy na inwestycję.

Marek Bartosik

Czytaj więcej: GazetaKrakowska.pl


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.