Facebook Google+ Twitter

Kraków. Akwafortowe odbicie świata

Nierzeczywistość jest pretekstem do wnikania w realność, odnajdywania w niej metafizycznych pierwiastków, spojrzeniem z innej perspektywy.

Akwafortowe odbicie świata - Kacper Bożek / Fot. fot. M. PółtorakW PRACOWNI pod Baranami trwa wystawa grafiki autorstwa Kacpra Bożka. Prezentowane prace wykonane są techniką akwaforty. Grafiki Kacpra Bożka mają charakter fantastycznych obrazów i scen nawiązujących do sennych wyobrażeń.
Świat ukazany, jest nie tyle tworem kompilacji realnego postrzegania zmieszanego z fikcyjnym, równoległym światem, co raczej nawiązaniem jednego do drugiego. Przyglądając się ekspozycji nie przenosimy się w fantasy czy specyfikę gotyckich powieści, ale szukamy przekazu, jaki niesie ze sobą każdy obraz indywidualnie.
Świat sztuki Bożka jest delikatny ale nie pozbawiony mocnych akcentów; odnajdujemy w nim wiele odniesień do kultury, podań, symboli, które ukształtowały nasze spojrzenie. Są tu rycerze, smoki, chimery, miłość czy tańce śmierci. Całość kompozycji ma charakter raczej refleksyjny, można przyglądać się kilkakrotnie, za każdym razem mieć odmienne odczucia czy skojarzenia.
Sztuka akwaforty jest już nieco alchemiczna z samej swej natury. Twórca odzwierciedla świat najpierw tworząc go na matrycy, która służy mu jako narzędzie interpretacji, wytrawionej kwasem magicznej figury. U Bożka przedstawienia mają charakter gry kształtem, sugestii ale także opowieści, pewnego rodzaju przypowieści. Sprzyja temu także, pogłębienie tajemniczość kompozycji poprzez akcenty koloru morskiej zieleni, złotego czy purpurowego.
Nierzeczywistość jest w moim odczuciu, pretekstem do wnikania w realność, odnajdywania w niej metafizycznych pierwiastków, spojrzeniem z innej perspektywy. Akwafortowe odbicie świata - Kacper Bożek / Fot. fot. M. PółtorakŁączenie ze sobą tych dwóch światów, nie daje jednak żadnemu z nich przewagi, choć - chciałaby się rzec - świat sztuki kusi bardziej.
Jest to rodzaj spotkania nie tyle widza z artystą, co postawienia przed widzem przez artystę lustra, w którym można ujrzeć eteryczne oblicze swojej duszy lub przekonać się, czy faktycznie takie istnieje.

Wystaw potrwa do 5 maja.

Informacje na Pracownia Pod Baranami

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.