Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

520 miejsce

Kraków. Alter ego Pawła Łyjaka

Każdy z nas w swoim życiu spotkał się z ukrytą przemocą, która utkwiła w nim i stała się czymś nie do zniesienia.

Kraków. Alter ego Pawła Łyjaka / Fot. fot. M. PółtorakW Galerii Olympia trwa wystawa Pawła Łyjaka zatytułowana „Alter ego” . W swoich pracach artysta sięga do doświadczeń dzieciństwa tworząc założony i wielowątkowy autoportret artystyczny. Jest to obraz, na który składają się przedmioty, fotografie i inne – wszystko to, co było artyście konieczne do obrony przed niebezpieczeństwem, widzianym oczyma dziecka.
Kraków. Alter ego Pawła Łyjaka / Fot. fot. M. PółtorakKraków. Alter ego Pawła Łyjaka / Fot. fot. M. Półtorak
Jednak kluczowym motywem ekspozycji jest ukazanie walki o własną indywidualność, która w zestawieniu z przeszłością stanowi prawie terapeutyczne działanie. W swojej sztuce Paweł Łyjak sięga nie tylko do własnej biografii, ale także do życia swoich bliskich czy postaci historycznych. W całej ekspozycji przewija się motyw pozornego spokoju i bierności, które zdają się być prawdziwymi „tykającymi bombami”.

Kraków. Alter ego Pawła Łyjaka / Fot. fot. M. PółtorakZestawienie zwykłych przedmiotów domowych – ceraty w kratę czy męskiej piżamy w paski z postaciami takim jak Benito Mussolini czy Adolf Hitler, może być odczytane, jako tytułowe „alter ego”. Bo przecież każdy z nas w swoim życiu spotkał się z ukrytą przemocą, która utkwiła w nim i stała się czymś nie do zniesienia.

Jak mówi Bartek Jarmoliński- kurator wystawy: „ Dzieciństwo, które miało być krainą szczęścia, sielanką i oazą dobra… okazało się traumą, która jest poprzeczką do oswojenia i pokonania w dorosłym życiu? Paweł Łyjak świadomie czerpiąc ze swoich i, uzbieranych" historii, tworzy portret własny, będąc śledczym, narratorem i bohaterem dziejącej się historii. Znalazł postacie które stały się jego ,,Alter ego".

Kraków. Alter ego Pawła Łyjaka / Fot. fot. M. Półtorak Kraków. Alter ego Pawła Łyjaka / Fot. fot. M. PółtorakInformacje na : GALERIA OLYMPIA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.